Toshkent viloyatida O‘zbekiston yosh fermerlari kengashi, Yoshlar ishlari agentligi tomonidan O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi hamda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT) ishtirokida tashkil etilgan “AgroMarafon-2021″ning yakuniy bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Yakuniy tadbirda qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev, O‘zbekiston yoshlar ishlari agentiligi markaziy kengashi raisi Shavkat Zayniddinov, shuningdek, Toshkent viloyati hokimligi va YXHT vakillari “Agromarafon” ishtirokchilarining savollariga javob berishdi.
2021-yilning oktabr oyida Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiya va xizmatlar AKIS markazida boshlangan “AgroMarafon” o‘tgan uch oy mobaynida 8 mingdan ziyod yosh fermer hamda o‘z ishini rivojlantirish uchun qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni qo‘lga kiritgan yoshlarni jalb etdi.
“AgroMarafon”ning asosiy maqsadi yangi hamda salohiyatli agrotadbirkorlarga motivatsiya berish va ularni to‘g‘ri yo‘lga yo‘naltirishdan iborat. Shu maqsadda mamlakatimizning barcha viloyatlarida agrobiznesning muvaffaqiyat qozongan vakillari ishtirokida motivatsion treninglar hamda qishloq xo‘jaligi klasterlari va zamonaviy issiqxonalarga turkum demo-turlar tashkil etildi.

В Ташкентской области прошел заключительный этап «АгроМарафона-2021», организованного Советом молодых фермеров Узбекистана, Агентством по делам молодежи при поддержке Министерства сельского хозяйства РУ и Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ).
На заключительном мероприятии министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев, председатель центрального совета Союза молодёжи Узбекистана Шавкат Зайниддинов, а также представители хокимията Ташкентской области и ОБСЕ ответили на вопросы участников «АгроМарафона».
Стартовав в октябре 2021 года в Центре знаний, инноваций и услуг AKIS, «АгроМарафон» в течение трех месяцев охватил более 8 тысяч молодых фермеров, а также молодежь, получившую земли сельхозназначения для развития собственного дела.
Основная цель «АгроМарафона» — мотивировать, осведомить и направить начинающих и потенциальных агропредпринимателей. С этой целью во всех областях страны были проведены мотивационные тренинги с участием успешных представителей агробизнеса, а также серия демо-туров в сельскохозяйственные кластеры и современные теплицы.»