O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi salkam bir asrlik tarixga ega. Uning tarkibida 9 ta bo‘lim va 2 ta laboratoriya mavjud. Toshkent paxta tolasi – texnologiya laboratoriyasida hozirgi kunda paxta tolasining tayyor xomashyoga aylanishidan avval sifati ilmiy tadqiqotlar yordamida to‘liq aniqlanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-4803-son “Xalqaro tiklanish va taraqqiyot banki hamda Xalqaro taraqqiyot uyushmasi ishtirokida «O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish» loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qaroriga asosan XTTB O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi sohasini modernizatsiya qilish loyihasi doirasida Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markaziga 3,5 million AQSH dollari miqdorida grant mablag‘larini ajratmoqda.
Yuridik va jismoniy shaxslarning talabiga ko‘ra qishloq xo‘jaligi ekinlarining mahalliy va xorijiy navlari farqlanishi, turdoshligi hamda genetik (nav) jihatdan sofligi bo‘yicha sinovlar o‘tkazilishi va natijasi yuzasidan Markaz tomonidan xulosalar taqdim etilishi agrar biznesi uchun juda qulay. Bu o‘z navbatida, qishloq xo‘jaligi tadbirkorlari, fermer va klasterlarga amaliy yordam hisoblanadi.
O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi Multimedia markazi tomonidan vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi maʼlumoti asosida tayyorlandi.

Центр по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур при Министерстве сельского хозяйства РУ имеет почти столетнюю историю. В его состав входят 9 отделов и 2 лаборатории. Ташкентская технологическая лаборатория хлопкового волокна в настоящее время использует научные исследования для определения качества хлопкового волокна до того, как оно станет готовым сырьем.
МБРР выделяет грант в размере 3,5 миллиона долларов Центру по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур в рамках проекта по модернизации сельского хозяйства Узбекистана на основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-4803 «О мерах по реализации проекта «Модернизация сельского хозяйства Республики Узбекистан» с участием Международного банка реконструкции и развития и Международной ассоциации развития».
Представителям аграрного бизнеса удобно, что по заявкам юридических и физических лиц в учреждении проводят испытания на дифференциацию, род и генетическую (сортовую) чистоту местных и зарубежных сортов сельскохозяйственных культур, а также предоставление Центром заключения по результатам проведенных исследований. Это, в свою очередь, является практической помощью для предпринимателей сельскохозяйственной сферы, фермеров и кластеров.
Подготовлено Мультимедиа центром Министерства сельского хозяйства РУ на основе информации Центра по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур.