Oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlash, qovoq ekinidan yuqori hosil olish, dala chetlari hamda aholi tomorqalarida qovoq yetishtirish maqsadida qovoqning Tojikiston seleksiyasiga mansub bir nechta nav urug‘liklari O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Urug‘chilikni rivojlantirish markazi tomonidan O‘zbekistonga olib kelindi. Bugungi kunda urug‘lar respublika hududlaridagi elita urug‘chilik xo‘jaliklarida ekilib, turli tuproq-iqlim sharoitlarida sinash hamda ko‘paytirish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Xususan, Namangan viloyatining Mingbuloq elita urug‘chilik xo‘jaligi uchun qovoqning “Lagmani”, “Leninabadskaya”, “Odesskaya”, “Osh kadu”, “Atlas kadu”, “Surx kadu” navlari olib kelindi. Asosiy maqsad urug‘larni ko‘paytirib, kelgusida agroklasterlar, fermerlar hamda tomorqa yer egalariga arzon va sifatli qovoq urug‘larini yetkazib berish. Xuddi shu ishlar Surxondaryo viloyatlari elita urug‘chilik xo‘jaliklarida ham davom etmoqda.
O‘zR Prezidentining 2021-yil 10-11-iyun kunlari Tojikiston Respublikasiga rasmiy tashrifi davomida So‘g‘d viloyatida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan tanishish doirasida Tojikiston seleksiyasiga mansub qovoq mahsulotlari urug‘chiligini O‘zbekistonda yo‘lga qo‘yish topshirig‘i berilgan edi. Natijada O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan Tojikiston Respublikasining Qishloq xo‘jaligi vazirligi o‘rtasida urug‘chilik aloqalarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatildi.

Центр развития семеноводства при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан завез в Узбекистан несколько сортов семян тыквы таджикской селекции с целью обеспечения продовольственной безопасности, высоких урожаев тыквы, выращивания тыквы на краях полей и в приусадебных хозяйствах. На сегодняшний день эти семена высевают в элитных семеноводческих хозяйствах в регионах страны, ведутся работы по их испытанию и размножению в различных почвенно-климатических условиях.
В частности, для элитного семеноводческого хозяйства «Мингбулак» Наманганской области завезена тыква сортов «Лагмани», «Ленинабадская», «Одесская», «Ош каду», «Атлас каду», «Сурх каду». Основная цель заключается в размножении семян и обеспечении в будущем агрокластеров, фермеров и владельцев приусадебных участков недорогими и качественными семенами тыквы. Такая же работа ведется и в элитных семеноводческих хозяйствах Сурхандарьинской области.
В ходе официального визита Президента РУ в Республику Таджикистан 10-11 июня 2021 года в рамках ознакомления с сельскохозяйственной продукцией Согдийской области было поручено наладить в Узбекистане семеноводчество тыквы таджикской селекции. В результате было налажено сотрудничество между Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан и Министерством сельского хозяйства Республики Таджикистан по установлению сотрудничества в области семеноводства.