Ayni vaqtda butun respublika bo‘ylab qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish ishlari amalga oshirilmoqda. Bugun Buxoro viloyatida o‘tkazilayotgan muhim agrotexnik tadbirlar haqida to‘xtalmoqchimiz. Dastlabki maʼlumotlarga (11-aprel 2022-yil) ko‘ra, viloyat bo‘yicha jami 222 019 gektar yer maydonlariga qishloq xo‘jaligi ekinlari to‘liq joylashtirilgan. Ularga chigit, soya, kungaboqar, sabzi, piyoz, kartoshka kabi ekinlar kiradi.
Viloyatda yillar davomida foydalanishdan chiqib ketgan qishloq xo‘jaligi ekin yer maydonlarini qayta foydalanishga kiritish hamda qo‘shimcha oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish bo‘yicha 2021-2022-yillarda 77 800 gektar yer maydonini foydalanishga kiritish rejalashtirilgan bo‘lib, bugungi kunda 17 852 gektar yer maydoni to‘liq foydalanishga kiritildi. 1740 gektarda mevazor-uzumzor barpo etildi, 1 937 gektarga kuzgi boshoqli don ekinlari, 845 gektarga chorva ozuqasi, 100 gektarga sholi hamda 13 230 gektar yer maydonlariga boshqa turdagi qishloq xo‘jaligi ekinlari ekildi. Shuningdek, viloyatdagi 5 106 gektar past ball bonitetli yer maydonlarida ko‘p yillik mevazor va uzumzor barpo etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 23-noyabrdagi PQ-20 sonli qaroriga asosan aholiga dehqon xo‘jaligi tashkil qilish maqsadida 10 yil muddatga 0,10 gektardan 1 gektargacha yer maydonlarini ochiq elektron tanlov asosida berish ishlari doirasida 5 979 gektar yer maydonlari ajratilib, to‘liq loyihalashtirib tanlovga chiqarildi.
Bugunga qadar 30 738 nafar fuqaro tomonidan 4 163 gektar yer maydoni ochiq elektron tanlov orqali olindi hamda bu yerlarda qishloq xo‘jaligi ekinlari ekish ishlari boshlab yuborildi.
Viloyat tumanlaridagi fermer xo‘jaliklari, paxta to‘qimachilik klasterlari va boshqa qishloq xo‘jaligi korxonalari kesimida suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha belgilab olingan manzilli dasturlar asosida 21 839 gektar, shundan 19 227 gektar tomchilatib sug‘orish va 2 612 gektar yomg‘irlatib sug‘orish hamda 14 900 gektar maydonni lazerli uskunalar bilan tekislash rejalashtirilmoqda.
Buxoro viloyati tumanlarida 222 019 gektar sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi ekin yerlari (2022-yil 1-yanvar holatiga) mavjud bo‘lib, 7732 ta fermer xo‘jaliklari, 11 ta paxta to‘qimachilik klasterlari, 13 ta g‘allachilik klasterlari hamda 6 ta meva-sabzavotchilik klasterlari faoliyat yuritib kelmoqda.

В настоящее время по всей стране ведутся работы по посеву сельскохозяйственных культур. Сегодня хотим подробнее рассказать о важных агротехнических мероприятиях, проводимых в Бухарской области. По предварительным данным (по состоянию на 11 апреля 2022 года) всего в области полностью засеяно сельхозкультурами 222 019 га земель. Это такие культуры, как семена хлопчатника, соя, подсолнечник, морковь, лук, картофель.
В области в 2021–2022 годах планируется ввести в повторную эксплуатацию 77,8 тыс. га вышедших из сельхозоборота сельскохозяйственных угодий и провести работы по производству дополнительных продуктов питания. На сегодняшний день введено в полное использование 17,852 тыс. га земель. На 1 740 га созданы сады и виноградники, 1 937 га засажено озимыми зерновыми, 845 га – кормовыми культурами, 100 га – рисом, 13 230 га – другими сельскохозяйственными культурами. Также на 5 106 га земель области с низким баллом бонитета планируется посадить многолетние сады и виноградники.
В рамках работ по предоставлению в аренду гражданам земельных площадей в размере от 0,10 до 1 га посредством открытого электронного конкурса сроком на 10 лет с созданием дехканского хозяйства, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № ПП-20 от 23 ноября 2021 года, выделено 5 979 га полностью спроектированных земель.
На сегодняшний день по открытым электронным конкурсам приобретено 4 733 га земли 30 738 гражданами, на этих землях начата посадка сельскохозяйственных культур.
Запланировано внедрение водосберегающих технологий в общей сложности на 21 839 га, в частности на 19 227 га капельного орошения и на 2 612 га дождевального орошения и провести лазерное выравнивание на 14 900 га, согласно целевым программам по применению водосберегающих технологий в фермерских хозяйствах, хлопково-текстильных кластерах и других сельскохозяйственных предприятиях в районах области.
На сегодняшний день в районах Бухарской области существует 222 019 га орошаемых сельскохозяйственных угодий (по состоянию на 1 января 2022 года), действуют 7 732 фермерских хозяйств, 11 хлопково-текстильных кластеров, 13 зерновых и 6 плодоовощных кластеров.