Yer yuzida iqlim o‘zgarishi, turli ofatlar, suv tanqisligi, qurg‘oqchilik kabi xolatlar yildan-yilga oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishni qiyinlashtirmoqda. Shu sababli boshoqli don, dukkakdi don, moyli ekinlar, ayniqsa, bug‘doy, sholi mahsulotlariga bo‘lgan talab tobora ortmoqda. Yurtimizda 2022-yilda boshoqli don ekinlari yetishtirishda yuqori hosildorlikka erishish borasidagi ishlar davom ettirilmoqda. Quyida mamlakatimizda boshoqli don yetishtirish bilan bog‘liq muammolar va ularni hal etish yo‘lida olib borilayotgan ishlar haqida so‘z boradi.
Boshoqli don maydoni
2021-yil hosili uchun respublikamizda 1 mln 38,1 ming gektar sug‘oriladigan maydonlarida boshoqli don ekinlari ekilgan, bo‘lib, o‘rtacha hosildorlik 64,1 s/gani tashkil etdi. (1991-yilda mos ravishda 221 ming gektar va 22,2 s/ga).
Texnika bilan taʼminlanish darajasi
Respublikada har yili 700–750 ming gektar (65–70%) g‘o‘za qator orasiga kuzgi g‘alla ekiladi. Ammo xo‘jaliklar g‘o‘za qator oralariga bir xil chiqurlikda va bir xil meʼyorlarda ekadigan seyalkalar bilan to‘la taʼminlanmagan. Bugungi kunda g‘o‘za qator oralariga ekadigan sifatli kultivator seyalkalar bilan faqat Buxoro viloyati 45 foiz, qolgan xududlar esa atigi 5 foiz taʼminlangan.
Respublikada 1992-yildan buyon g‘alla maydonlari kengayib borayotgan bo‘lsa, so‘nggi 29 yilda mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan g‘o‘za qator oralariga don ekadigan seyalkalar ishlab chiqilmaganligi sababli 600 ming gektardan ortiq maydonlarda g‘o‘za qator oralariga g‘alla ekish turli xil moslamalar (KRX-4,2 kultivatori, NRU-05 mineral o‘g‘it sepgich) yordamida amalga oshirilmoqda, kultivatorlar yordamida har xil chuqurliklarda tuproqqa aralashtirilmoqda.
Buning oqibatida esa bir gektar maydonga seyalkalarda ekilganda 180–200 kg (4,5–5,0 mln dona urug‘) urug‘lik sarflansa, g‘o‘za qator oralariga turli moslamalar bilan sepish natijasida 250–280 kg.dan (6,5–7,0 mln dona urug‘) urug‘ sarflanib, meʼyordan ortiqcha sarflangan urug‘lik hisobiga g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklarida yetishtirilgan don tannarxi ortib bormoqda.
Muammolar yechimini topish yo‘lida
Qishloq xo‘jaligi vazirligi ekspertlari tomonidan g‘allachilik sohasidagi olim va mutaxassislarni jalb etgan holda 2021-yilda joylarda g‘alladan yuqori hosil yetishtirish mavzusiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminarlar o‘tkazildi. Soha olimlari tomonidan berilgan tavsiyalar natijasida qator tumanlarda hosildorlik o‘rtacha 70–77 sentnerdan don hosili yetishtirilmoqda.
Bundan tashqari, 150 ming gektar g‘alla maydonlarini lazerli yer tekislagichlar bilan tekislash, 120 ming gektarda zamonaviy aniq meʼyorda va chuqurlikda ekadigan “Lemken” rusumli seyalkalar yordamida don ekish choralari ko‘rildi.
2021-yil hosili uchun g‘alla ekishga 260 ming tonna sara urug‘lik don bilan birga sof holda 50,3 ming tonna fosforli (48,5 kg/ga) va 20 ming tonna kaliyli (19,3 kg/ga) mineral o‘g‘itlar yetkazib berilgan edi. G‘allani 3 marta qo‘shimcha oziqlantirish hamda o‘rtacha 4–5 marotaba sharbat usulida sug‘orish ishlari o‘tkazildi.
G‘alla maydonlarida begona o‘tlar, zang va boshqa kasalliklarga qarshi, zararli hasva va boshqa zararkunandalarga qarshi kimyoviy ishlovlar jadallashtirilmoqda.
2021-yildan boshlab g‘alla o‘rim-yig‘imiga jalb qilingan tashish texnikalar xizmatlari uchun kunlik to‘lov tizimi joriy qilindi. Natijada g‘alla o‘rim-yig‘im mavsumini 28 kunda yakunlashga erishildi (2020- yilda 37 kun davom etgan).
Bug‘doyni qachon ekkan maʼqul?
Ko‘p yillik ilmiy va ishlab chiqarish tajriba natijalariga ko‘ra respublika hududlarida kuzgi boshoqli don ekinlari ekish optimal muddatlari 1–sentyabrdan 20–oktyabrgacha belgilangan. Bundan tashqari, har bir hududning tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqqan holda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan aniq ekish muddatlari bo‘yicha tavsiyalar ham berilgan.
Ammo shunga qaramasdan, 2020-yil kuzida ayrim hududlar g‘alla ekish ishlarini 1-noyabrda ham yakunlamagan edi. Natijada 2021-yil hosili uchun belgilangan don ekinlari mamlakatimiz bo‘yicha optimal muddatlardan 10-15 kun kech ekildi. Bu esa 2021-yilda jami 40 ming gektardan (0,4%) ortiq g‘alla erta bahorda unib chiqishi hisobiga don hosildorligi gektaridan 12-15 sentnerdan oshmasligiga olib keldi.
Birgina Qoraqalpogiston Respublikasida 7 ta tumandagi 277 ta fermer xo‘jaligi g‘allani optimal muddatlaridan kech ekkani sababli shartnoma bo‘yicha hosil yetishtirish ko‘rsatkichi 51 foizdan oshmagan. Xuddi shunday holat Qashqadaryo viloyatidagi 9 ta tumanda 172 ta fermer xo‘jaligi, Namanganda 5 ta tumanda 102 ta fermer xo‘jaligi, qolaversa, Sirdaryo, Surxondaryo, Buxoro, Navoiy viloyatlarida ham kuzatildi.
Dunyoda g‘alla yetishtirishda eʼtibor nimalarga qaratiladi?
Dunyoda g‘allachilikda yuqori hosil olib kelayotgan davlatlarning fermer xo‘jaliklari tajribalari shuni ko‘rsatadiki, ushbu sohada muvaffaqiyatning eng asosiy omili va zamini — bu yerni ekin turiga mos ravishda to‘g‘ri tanlash hamda shudgorlash, yani ekishga yerni tayyorlash ekanini bot-bot taʼkidlaydilar.
Sohada rivojlangan mamlakatlarda g‘alla yetishtirish uchun sarflanadigan jami xarajatlarning 70 foizi yer tayyorlashga, qolgan 30 foizi yil davomida vegetatsiya davridagi parvarishlashga sarflanadi. Natijada ushbu maydonlardan olinadigan hosildorlik gektaridan o‘rtacha 75-85 sentnerni tashkil etadi.

Изменение климата, различные стихийные бедствия, дефицит водных ресурсов и засухи все больше затрудняют выращивание продуктов питания. Эти и другие факторы (рост населения и др.) приводят к росту спроса на продукты питания (зернобобовые, масличные, пшеницу и рис).
В республике ведется активная работа по достижению высоких урожаев зерновых в 2022 году. Ниже мы поговорим о существующих проблемах, связанных с возделыванием зерновых культур и проводимых реформах на пути к их решению.
Объем зерновых полей
Под урожай 2021 года было высеяно 1 млн 38,1 тыс. га орошаемых земель зерновыми колосовыми культурами. Средняя урожайность составляет 64,1 ц/га. (В 1991 г. она составляла 221 тыс. га и 22,2 ц/га)
Уровень технического оснащения
Ежегодно в стране 700–750 тыс. га (65–70%) озимых зерновых засеивают в междурядьх хлопчатника. Однако хозяйства не в полной мере обеспечены сеялками точного сева в междурядьях хлопчатника. На сегодняшний день только Бухарская область на 45% обеспечена высококачественными культиваторами сеющими зерно в междурядьях хлопчатника, а остальные регионы обеспечены только на 5%.
Зерновые поля республики расширяются с 1992 года, но за последние 29 лет местные производители не разработали сеялки, сеющие в междурядьях хлопчатника, и на более чем 600 тыс. гектарах зерновые сеют методом разбрасывания с помощью различного оборудования (культиваторами КРХ-4,2, НРУ-05), после разбрыскивания семян по полям с помощью культиваторов вмешивают в почву на разную почвенную глубину.
В результате, если при посеве сеялками точного сева на 1 гектар расходуется 180–200 кг (4,5–5,0 млн шт. семян) семян, а при посеве различным оборудованием расход семян достигает до 250–280 кг (6,5–7,0 млн шт. семян). За счет чего увеличивается и себестоимость зерна.
На пути к решению проблем
В 2021 году экспертами Минсельхоза, учеными и специалистами научно-исследовательских институтов в каждом регионе республики для зерносеющих хозяйств были проведены научно-практические семинары, посвященные получению высоких урожаев зерна. Рекомендации ученых помогают фермерским хозяйствам ряду районов выращивать урожай зерна 70–77 центнеров с гектара.
Помимо этого, на площади 150 тыс. га проводилось лазерное выравнивание, а на 120 тыс. га зерновые культуры были высеяны современными зерносеющими сеялками марки Lemken.
Под урожай 2021 года было израсходовано 260 тыс. тонн репродукционных семян, 50,3 тыс. тонн фосфора (48,5 ц/га) и 20 тыс. тонн калия (19,3 т. кг/га) по действующему вещесту. Также проведены 3 азотные подкормки и 4–5 раза орошение.
На зерновых полях также проводилась химическая обработка против сорняков, болезней и вредителей.
С 2021 года введена посуточная система оплаты за услуги транспортной техники, задействованной на уборку зерна. В результате сезон уборки зерна в 2021 году завершился за 28 дней (в 2020 году – 37 дней).
Когда лучше сеять пшеницу?
Результаты многолетних научно-производственных опытов показали, что оптимальные сроки сева озимых зерновых в стране – с 1 сентября по 20 октября. Кроме того, Министерством сельского хозяйства были даны рекомендации по конкретным срокам сева с учетом почвенно-климатических условий каждого региона.
Однако, несмотря на это, осенью 2020 года некоторые регионы не завершили сев зерновых даже 1 ноября. В результате посевы зерновых под урожай 2021 года проводились на 10–15 дней позже оптимальных сроков. Это привело к тому, что в 2021 году на более чем 40 тыс. га (0,4%) земель зерновые взошли ранней весной, и общая урожайность зерна не превысила 12–15 ц/га.
Только в Республике Каракалпакстан 277 фермерских хозяйств в 7 районах выполнили договорные обязательства всего на 51%, из-за того, что посев проводили позже оптимальных сроков. Аналогичная ситуация наблюдалась в 172 фермерских хозяйствах 9 районов Кашкадарьинской области, 102 фермерских хозяйствах 5 районов Наманганской области, а также в Сырдарьинской, Сурхандарьинской, Бухарской и Навоийской областях.
На что обращают внимание в мире при возделывании зерновых колосовых?
Опыт фермерских хозяйств с высокой урожайностью зерна во всем мире показывает, что важнейшим фактором и залогом успеха в этой области является правильный подбор земли в соответствии с видом культуры и вспашка, т.е. тщательная подготовка земли к посеву.
В развитых странах 70% от общих затрат на выращивание зерна расходуется на подготовку почвы к посеву, а остальные 30% – на агромероприятия в течение вегетационного периода, включая уборку зерна. В результате урожайность с таких полей составляет в среднем 75–85 центнеров с гектара.