O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jalik texnikasi va texnologiyalarini sertifikatlash va sinash markazida bo‘lib, mavjud shart-sharoitlar, bino va laboratoriyalarning holati hamda xodimlar mehnati uchun yaratilgan qulayliklar bilan yaqindan tanishib chiqdi.
Markaz binolari 1975-yili qurilgan bo‘lib, shu yillar davomida umuman taʼmirlanmagan. Qishloq xo‘jaligi vazirligi tashabbusi hamda Markaz xodimlari takliflari bilan bu yerda 2021-yili iyul oyida taʼmirlash ishlari boshlangan edi. Vazir Jamshid Xodjayev markazga tashrifi chog‘ida to‘liq kapital taʼmirdan chiqqan maʼmuriy laboratoriya binosini ko‘zdan kechirib, qurilishi mo‘ljallanayotgan qishloq xo‘jaligi texnikalarining tezkor sinovlarini o‘tkazish binosi rejasi taqdimoti bilan tanishib chiqdi.
Ayni vaqtda markazning 70 nafar xodimi mehnat qilayotgan xonalarda bir qator qulayliklar yaratilib, yorug‘lik, issiqlik taʼminoti, Internet tarmoqlari kabi butun infratuzilma yaxshilab berilgan. Markazni modernizatsiya qilish natijasida sinovlarni o‘tkazish sifati va aniqligini oshirish, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilariga tuproq-iqlim sharoitlariga mos texnikalarni tavsiya qilish, texnikalarni agregatlashda tarkibini tuzish samaradorligi taʼminlanash, shuningdek, yangi resurstejamkor texnika va texnologiyalar joriy qilish hamda xalqaro talablar asosida sinovlarni o‘tkazishga erishiladi.
Bugungi kunda markazda 6 ta laboratoriya, 1 ta ilmiy-tadqiqot ishlari va ilmiy-texnika axboroti bo‘limi, 1 ta mashina-traktor parki, sinov poligoni hamda O‘zbekiston qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash tarixi muzeyi mavjud. Biriktirilgan sinov poligoni maydoni 54 gektarni tashkil etadi.
2021-yil davomida Markazda bir qator ishlar olib borildi. Xususan, 22 turdagi qishloq xo‘jaligi texnikalarining davriy va 18 turdagi qishloq xo‘jaligi texnikalarining qabul sinovi amalga oshirildi. Bu ko‘rsatkich 2020-yil 11 oyiga nisbatan qishloq xo‘jaligi texnikalari sinovini o‘tkazishni 22 foizga, sertifikatlashtirish ishlarining 10 foizga o‘sishini taʼminladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi hududida foydalanishga tavsiya qilingan qishloq xo‘jaligi va melioratsiya texnikalarining Yagona davlat reyestri integrallashgan axborot tizimini yaratish bo‘yicha Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” davlat muassasasi bilan birgalikda dastur yaratilib, sinov varianti ishga tushirildi va sinovlardan ijobiy o‘tgan qishloq xo‘jaligi texnikalari ushbu yagona davlat reyestriga kiritiladi.
Xalqaro hamkorlik doirasida “Qishloq xo‘jaligida standartlashtirish markazi” Davlat unitar korxonasi va Latviyaning sertifikatlash va test sinovlaridan o‘tkazish Markazi hamda Qishloq xo‘jaligi texnikasi va texnologiyalarini sertifikatlash va sinash markazi o‘rtasida organik qishloq xo‘jaligi hamda qishloq xo‘jaligi texnikalari va texnologiyalarini sertifikatlash sohalarida Anglashuv memorandumi imzolandi. Shuningdek, Turkiyaning qishloq xo‘jaligi texnikalarini sinash markazi “TAMTEST” bilan xamqorlik aloqalari yo‘lga qo‘yildi.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев посетил Центр по сертификации и испытанию сельскохозяйственной техники и технологий при министерстве и ознакомился с обстановкой, состоянием зданий и сооружений и созданными для работы сотрудников условиями.
Центр был построен в 1975 году и за эти годы ни разу не ремонтировался. По инициативе Минсельхоза и по предложению сотрудников Центра ремонтные работы начались в июле 2021 года. Министр Жамшид Ходжаев осмотрел административно-лабораторный корпус, в котором проведен капитальный ремонт. Также он ознакомился с планом-презентацией здания по ускоренному испытанию с/х техники, которую планируют построить в скором времени.
Кроме того, в помещениях, где работает 70 человек, созданы необходимые удобства, модернизирована вся инфраструктура, включая системы освещения, отопления, сети интернет. В результате этого будет повышено качество и точность проводимых испытаний в центре, обеспечена эффективность рекомендаций сельхозпроизводителям по поводу необходимого оборудования, подходящего под почвенно-климатические условия, формирования состава агрегатов, а также внедрено новое ресурсосберегающее оборудование и технологии. Испытания теперь будут проводиться в соответствии с международными требованиями.
Сегодня при центре функционирует 6 лабораторий, отдел научных исследований и научно-технических сведений, машинно-тракторный парк, испытательный полигон и Музей истории механизации сельского хозяйства Узбекистана. Площадь испытательного полигона центра составляет 54 га.
В течение 2021 года в центре велись работы. В том числе, периодические испытания 22 видов сельскохозяйственной техники и приемные испытания 18 видов агрегатов. Это позволило обеспечить прирост проведения испытаний сельхозтехники на 22% по, а сертификации – на 10% по сравнению с 11 месяцами 2020 года.
Кроме того, совместно с ГУ «Центр цифровизации АКП» Минсельхоза разработана программа создания интегрированной информационной системы единого государственного реестра сельскохозяйственной и мелиоративной техники, рекомендованной к использованию на территории Республики Узбекистан, запущена пилотная версия проекта.
В рамках международного сотрудничества между ГУП «Центр стандартизации сельского хозяйства», Латвийским Центром сертификации и тестирования сельскохозяйственной техники и Центром по сертификации и испытанию сельскохозяйственной техники и технологий был подписан Меморандум о взаимопонимании в области органического сельского хозяйства и сертификации сельскохозяйственной техники и технологий. Кроме того, налажено сотрудничество с Турецким центром испытаний сельскохозяйственной техники «TAMTEST».