Soya tibbiyotda o‘ta foydali, chorvachilikda hosildorlikni oshirishda samarali va qishloq xo‘jaligida hamkor ekin sifatida yetishtirish uchun qulay bo‘lgan o‘simlik hisoblanadi. Bugun respublikada soyachilikni rivojlantirishga jiddiy eʼtibor qaratilayotgani bejiz emas. Chunki ziroatchilikning mazkur turini rivojlantirish ham iqtisodiy, ham ekologik jihatdan o‘ta foydalidir. Bu, avvalo, aholi demografiyasi tufayli kundalik isteʼmol tovarlariga ortib borayotgan ehtiyojni kafolatli qondirish, oziq-ovqat xavfsizligini taʼminlashda qo‘l keladi.
Bu borada soyaning sifatli urug‘chiligini tashkil etish masalalariga jiddiy eʼtibor berilmoqda. Bunga Jizzax viloyati G‘allaorol tumanidagi “G‘ALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX” MCHJ faoliyati yaqqol misol bo‘la oladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 30 martdagi “Jizzax viloyatida soya, moyli va sabzavot ekinlari urug‘chiligini ilmiy asosda tashkil etish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi (03-03/1-1955-son) yig‘ilish bayonida ilmiy-tadqiqot institutlari bilan hamkorlikda G‘allaorol tumanida soya va moyli ekinlar urug‘larini yetishtirish maqsadida “Urug‘chilikni rivojlantirish markazi” DM tasarrufida elita urug‘chilik xo‘jaligini tashkil etish hamda “Oltin boshoq” massividagi 26 ta konturdagi jami 512,1 gektar yer maydonlarini ajratish topshirig‘i berilgan edi.
Topshiriqqa asosan Jizzax viloyati G‘allaorol tumani Davlat xizmatlari markazi tomonidan 2022-yil 6-aprelda “G‘ALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX” masʼuliyati cheklangan jamiyat davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Yerni foydalanishga kiritish, soya va boshqa moyli ekinlar urug‘chiligini yo‘lga qo‘yish, ilmiy-tadqiqot institutlari tomonidan yaratilgan yangi navlarni sinash, shuningdek, birlamchi urug‘chilikni tashkil etish maqsadida “G‘ALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX” MCHJga G‘allaorol tumani Oltinboshoq massividan 512,1 gektar yer maydoni ajratildi. Ushbu maydonlarning 357 gektariga Hosildor, To‘maris, Man-60, Ustoz, Baraka va Gavhar mahalliy soya navlarining yuqori avlodli super elita, elita urug‘liklari, 100 gektariga maxsar, 40 gektariga bahorgi arpa ekinlari ekildi. Ekinlarni sug‘orish uchun 5 ta artezian qudug‘i qazilib ishga tushirildi hamda 100 gektardan ortiq maydonda suv tejovchi texnologiyalar joriy etildi. G‘allaorol tumanida yetishtirilgan soya ekinidan olinishi kutilayotgan yuqori avlodli urug‘liklar, kelgusida Respublikadagi urug‘chilik bilan shug‘ullanadigan qishloq xo‘jaligi korxonalariga yetkazib beriladi

Соя очень полезна в медицине, эффективна для повышения продуктивности животноводства и пригодна для выращивания в качестве партнерской культуры в сельском хозяйстве. Неслучайно сегодня в стране большое внимание уделяется возделыванию сои. Потому как развитие этого направления сельского хозяйства очень выгодно и экономически, и экологически. Прежде всего, это поможет удовлетворить растущий в связи с демографией населения спрос на товары повседневного потребления, обеспечить продовольственную безопасность.
Ввиду этого особое внимание уделяется организации качественного посевного материала сои. Наглядным примером служит деятельность ООО «GALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX» в Галляаральском районе Джизакской области.
Протоколом заседания Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 марта 2022 года «О мерах по организации и развитию возделывания соевых, масличных и овощных культур в Джизакской области на научной основе» (№ 03-03/1-1955), в целях выращивания семян сои и масличных культур в Галляаральском районе в сотрудничестве с научно-исследовательскими институтами было поручено при ГУ «Центр развития семеноводства» создать элитное семеноводческое хозяйство и выделить всего 512,1 га земли в 26 контурах в массиве «Олтин бошок».
Согласно поручению, 6 апреля 2022 года Центром государственных услуг Галляаральского района Джизакской области зарегистрировано общество с ограниченной ответственностью «GALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX».
В целях ввода земли в сельхозоборот, налаживания семеноводства сои и других масличных культур, испытания новых сортов, созданных научно-исследовательскими институтами, а также организации первичного семеноводства ООО «G‘ALLAOROL OLTIN BOSHOQ EUX» выделено 512,1 га земли в массиве Олтинбошок Галлааральского района. Из этих площадей 357 га земли засеяно суперэлитными, элитными семенами таких местных сортов сои высокого поколения, как «Хосилдор», «Тумарис», «Ман-60», «Устоз», «Барака» и «Гавхар», на 100 га посажен сафлор, на 40 га – яровой ячмень. Для орошения сельскохозяйственных культур пробурены и введены в эксплуатацию пять артезианских скважин, на более чем 100 га внедрены водосберегающие технологии. Семена сои высокого поколения, которые будут выращиваться в Галлааральском районе, в дальнейшем будут поставлять в семеноводческие сельхозпредприятия по всей республике.