O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Yer munosabatlarida tenglik va shaffoflikni taʼminlash, yerga bo‘lgan huquqlarni ishonchli himoya qilish va ularni bozor aktiviga aylantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 8-iyundagi 6243-son Farmoniga ko‘ra, respublikada qishloq xo‘jaligi yerlarini ijaraga berishning shaffof, tenglik tamoyillariga asoslangan yangi mexanizmi joriy etildi.
Maʼlumotlarga ko‘ra, 2022-yilning 24-may holatiga “Ayollar daftari”, “Temir daftar”, “Yoshlar daftari” kabi maxsus daftarlarga kiritilgan 65 893 nafar g‘olib 14 038 gektar, 2022-yil 1-mart sanasidan keyin xorijdan qaytgan mehnat migrantlari esa 13 637 ta lot bo‘yicha g‘olib bo‘lib, dehqon xo‘jaligi maqsadlari uchun 2 024 gektar yerni ijaraga yutib olishdi. Ushbu yer maydonlarida kartoshka va boshqa sabzavot, poliz, moyli, dukkakli ekinlar yetishtiriladi.
Qolaversa, davlat rahbarining 2021-yil 23-noyabrdagi “Meva-sabzavotchilik va uzumchilikda oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishida dehqon xo‘jaliklarining ulushini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-20-son qaroriga muvofiq “Temir daftar”, “Ayollar daftari” va “Yoshlar daftari”da ro‘yxatda turgan ehtiyojmand oilalarga dehqon xo‘jaligi maqsadlari uchun yerlarni ajratish bo‘yicha o‘tkaziladigan tanlovlarda ustuvorlik berilishi belgilandi.
Daftarlarga kiritilgan fuqarolar tomonidan yerlarni ijaraga olishda ustuvorlik berish va qulaylik yaratish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 24-noyabrdagi 709-son qaroriga muvofiq aholining mazkur qatlamlariga nisbatan qo‘shimcha imkoniyat beruvchi 1,1 ballga teng koeffitsiyentni qo‘llash belgilandi va tanlovda ishtirok etishda zakalat to‘lovidan ozod etish ko‘zda tutildi.
Bundan tashqari qishloq xo‘jaligi yerlarini ijaraga berishda ro‘yxatda turgan barcha ehtiyojmand oilalarga, jumladan 2022-yil 1-mart sanasidan keyin xorijdan qaytib kelgan mehnat migrantlariga alohida ustuvorlik berildi. Ular uchun qo‘llaniladigan koeffitsiyentlarni 1,3 ballgacha ko‘paytirish va shu bilan tanlovlarda ishtirok etayotgan boshqa talabgorlarga nisbatan 30 foiz ustunlik berish yo‘lga qo‘yildi.

Согласно Указу Президента Республики Узбекистан № 6243 от 8 июня 2021 года «О мерах по обеспечению равенства и прозрачности в земельных отношениях, надежной защите прав на землю и превращению их в рыночный актив» введен новый механизм сдачи в аренду сельскохозяйственных земель на основе принципов прозрачности и равенства.
Согласно данным, по состоянию на 24 мая 2022 года 65 893 победителя, занесенных в специальные тетради — «Женскую книгу», «Железную книгу», «Молодежную книгу», выиграли 14 038 га сельскохозяйственных земель для ведения дехканского хозяйства, а трудовые мигранты, которые вернулись из-за рубежа после 1 марта 2022 года, стали победителями по 13 637 лотам с общей арендной площадью в 2 024 га земли. На этих землях будут выращивать картофель и другие овощи, бахчевые, масличные и бобовые культуры.
Кроме того, в соответствии с Указом Президента № ПП-20 от 23 ноября 2021 года «О мерах по развитию семейного предпринимательства в плодоовощеводстве и виноградарстве, увеличению доли дехканских хозяйств в сельскохозяйственном производстве» было установлено, что при проведении конкурсов по выделению земель для сельскохозяйственных целей преимущество будут отдавать нуждающимся семьям, включенным в списки «Железной тетради», «Женской тетради» и «Молодежной тетради».
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 709 от 24 ноября 2021 года, было установлено, что применение коэффициента, равного 1,1 баллам, для данных слоев населения дает дополнительные возможности для участия в конкурсе. Кроме того, этот слой населения был полностью освобожден от внесения заклада.
Кроме того, особый приоритет при выдаче в аренду земель сельскохозяйственного назначения был отдан всем нуждающимся семьям, внесенным в данные тетради, в том числе трудовым мигрантам, вернувшимся из-за границы после 1 марта 2022 года. Их коэффициент был повышен до 1,3 балла. Это дало им преимущество в 30% перед другими участниками конкурсов.