O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligida AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) Osiyo byurosi ma’muriyati yordamchisi o‘rinbosari Anjali Kaurning qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari – Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi bosh direktori Alisher To‘rayev hamda iqtisod, innovatsion rivojlanish va investitsiyalar masalalari bo‘yicha maslahatchisi Alisher Shukurovlar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar USAID va vazirlik o‘rtasida “Agrobiznesni rivojlantirish” qo‘shma loyihasi doirasida bog‘dorchilik, qo‘shilgan qiymatli mahsulotlarni ishlab chiqarish, ayollarning iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish kabi yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qilishdi.
“USAIDning O‘zbekiston hukumati va xususiy sektori bilan hamkorlikda olib boradigan ishining asosiy elementi ayollarning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlardir. Gender tenglik va ayollar huquq va imkoniyatlarini kengaytirish bizning taraqqiyot borasidagi ishimizning markazida turadi. AQSH O‘zbekistondagi ayollarga bog‘dorchilik sohasida o‘z ishini boshlash va rivojlantirish, yangi korxonalar ochish va mavjudlarini kengaytirishga yordam berdi, – deydi USAID Osiyo byurosi ma’muriyati yordamchisi o‘rinbosari Anjali Kaur. – Bugun men USAID joriy yil yozida O‘zbekistondagi qishloq ayollari iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirishi uchun qo‘shimcha ravishda 2,4 million dollar ajratishini e’lon qilishdan juda mamnunman”.
Tadbirda ta’kidlanganidek, ushbu mablag‘lar O‘zbekiston, ayniqsa, Orolbo‘yi hududidagi qishloq ayollarini qo‘llab-quvvatlash, ularga tadbirkorlik ko‘nikmalarini o‘rgatish, kasb-hunar berish, mikromoliyalashtirish, murabbiylik va bandlik dasturlarini amalga oshirish uchun yo‘naltiriladi.
“USAID tashkiloti tomonidan ilk bor katta miqdorda, yaʼni 2,4 mln dollar miqdorida agrar sektorda ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun mablag‘ ajratilmoqda. Bu O‘zbekiston ayollari uchun nafaqat motivatsiya sifatida xizmat qiladi, balki ularni qishloq xo‘jaligi sohasiga faol jalb qilishda yordam beradi. Shuningdek, ish bilan taʼminlash masalalari hal etiladi. O‘zR Prezidenti tashabbusi bilan kambag‘allikni qisqartirish vazifasi qo‘yilgan. Ayollar orasida ishsizlikni kamaytirish ushbu yo‘lda qo‘yilgan qadamlardan biridir. Bugungi kunda USAID loyihalari doirasida ta’lim dasturlari amalga oshirilmoqda. Bu borada Missuri, Texas universitetlari bilan hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. Shuningdek, minglab talabalar, fermerlar va butun respublika bo‘yicha tadbirkorlar uchun yuzdan ortiq treninglar o‘tkazilgan. Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash va agroturizm sohalarida o‘z biznesini rivojlantirish uchun yangi ish boshlagan tadbirkorlarga grant mablag‘lari ajratilmoqda”, – deya ta’kidlab o‘tdi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi bosh direktori Alisher To‘rayev.
В Министерстве сельского хозяйства РУ состоялась встреча с заместителем помощника администратора Азиатского бюро Агентства США по международному развитию (USAID) Анджали Каур. В ней приняли участие заместитель министра сельского хозяйства РУ – генеральный директор Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве Алишер Тураев и советник министра по вопросам экономики, инновационного развития и инвестиций Алишер Шукуров.
В ходе встречи стороны обсудили дальнейшее укрепление сотрудничества между USAID и министерством сельского хозяйства Узбекистана в таких областях, как садоводство, производство продукции с добавленной стоимостью и расширение экономических прав и возможностей женщин в рамках совместного проекта «Развитие агробизнеса».
Анджали Каур, заместитель помощника администратора Азиатского бюро USAID отметила:
– Ключевой элемент работы USAID с правительством и частным сектором Узбекистана – это содействие по расширению экономических прав и возможностей женщин. Гендерное равенство и укрепление прав и возможностей женщин – основа нашей работы. Соединенные Штаты помогли женщинам в Узбекистане начать и продвигать свое дело в садоводстве, открыть новые предприятия и расширить существующие. Я очень рада объявить, что этим летом USAID выделит дополнительно 2,4 миллиона долларов на поддержку работы сельских женщин в Узбекистане. Эти средства будут направлены на поддержку сельских женщин Узбекистана, в частности в регионе Приаралья. Для женщин будет организовано профессиональное обучение по таким направлениях как: повышение деловых навыков, микрофинансирование, наставничество и программы трудоустройства.
– USAID выделяет 2,4 миллиона долларов на развитие женского предпринимательства в агросекторе. Столь крупная сумма выделяется впервые, и нам кажется, что это послужит хорошей мотивацией для женщин Узбекистана и поможет активно вовлекать их в развитие сельского хозяйства. Мы приложим совместные усилия к решению вопросов по трудоустройству. По инициативе президента Республики Узбекистан поставлена задача по сокращению бедности в стране, а искоренение безработицы среди женщин – это один из шагов на этом пути. Сегодня в рамках проектов USAID реализуются и образовательные программы. Так, уже налажено сотрудничество с университетами Миссури и Техаса, а также проведено более сотни тренингов для тысяч студентов, фермеров и предпринимателей по всей стране. Кроме этого грантовые средства выделяются начинающим предпринимателям для развития собственного дела в секторах пищевой переработки и агротуризма.