East Fruit axborot-tahliliy resursi O‘zbekiston bozorlarida tukli va tuksiz shaftoli narxining uch baravar arzonlashgani haqida ma’lum qildi.
Nashrning yozishicha, tukli va tuksiz shaftolining birinchi ulgurji partiyalari O‘zbekiston bozorlarida may oyining uchinchi o‘n kunligida paydo bo‘lgan, so‘nggi ikki haftada esa bu mahsulotning o‘rtacha ulgurji narxi 3 barobar arzonlashgan. Bundan tashqari, EastFruit mutaxassislarining ma’lumotiga ko‘ra, joriy narxlar o‘tgan yilgi narxlardan uch baravar arzon.
EastFruit narxlari monitoringi ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yil 27-maydan 10-iyungacha shaftolining o‘rtacha ulgurji narxi 60 000 so‘m/kg.dan 20 000 so‘m/kg.gacha (5,43 AQSH dollaridan 1,81 AQSH dollarigacha), ya’ni 3 barobar pasaygan. 2022-yil 10-iyun holatiga ko‘ra, ushbu mahsulotlarning o‘rtacha ulgurji narxlari 2021-yilning shu sanasiga nisbatan 33 foiz past va 2020-yilning xuddi shu sanasida qayd etilgan narxlar bilan taxminan bir xil.
O‘zbekistonda tukli va tuksiz shaftoli narxining keskin pasayishi o‘tgan yilning shu davrida ham kuzatilgan – 2021-yilning 27-mayidan 10-iyuniga qadar ushbu mahsulotning o‘rtacha ulgurji narxi 55 ming so‘m/kg.dan 30 ming so‘m/kg.ga (5,19 AQSH dollaridan 2,84 AQSH dollarigacha), ya’ni 1,8 barobar pasaygan. Biroq, bu yil shaftolining ommaviy yig‘im-terim mavsumi boshida narxlarning pasayish darajasi o‘tgan yilga nisbatan ancha sezilarli bo‘ldi.
Bozor ishtirokchilari va ushbu mahsulot ishlab chiqaruvchilarining fikricha, narxlarning arzonlashi ertaki navlarning yuqori hosildorligi va o‘rtapishar navlar hosili yaxshi bo‘lishi kutilayotgani hamda buning natijasida ichki bozorda taklif hajmining ortib borishi bilan bog‘liq.
Tukli va tukiz shaftoli meva segmentida O‘zbekiston eksport daromadining muhim manbai bo‘lib, uning bu borada egallaydigan o‘rnini faqat gilos bilan qiyoslash mumkin. Ushbu ikkita meva uzumdan keyingi ikkinchi o‘rinda turadi.
EastFruit tahlilchilarining ta’kidlashicha, O‘zbekistonda tukli va tuksiz shaftolining ommaviy eksporti ancha muvaffaqiyatli boshlandi. Ushbu mahsulot birinchi partiyasining xorijga yuborilishi may oyining uchinchi dekadasidan start oldi, shuningdek, shaftolining ilk ulgurji partiyasi ushbu davrda ichki bozorga chiqarildi. Respublika bojxona qo‘mitasining dastlabki ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilning 20-mayidan 14-iyuniga qadar O‘zbekiston 1,7 ming tonna tukli va tuksiz shaftoli eksport qildi, bu 2021-yilning mos davriga nisbatan 3 barobar va 2020-yilning mos davriga nisbatan 29% ga ortiq. 2020-yilda O‘zbekistondan tukli va tuksiz shaftoli eksporti hajmi rekord darajaga — 82,2 ming tonnaga yetganini inobatga olsak, joriy eksport mavsumining boshlanishini juda muvaffaqiyatli desa bo‘ladi.

Информационно-аналитический ресурс East Fruit проанализировал трёхкратное снижение цен на персики и нектарины на узбекских рынках.
В публикации сообщается, что первые оптовые партии персиков/нектаринов появились на рынках Узбекистана в третьей декаде мая, и за последние две недели средние оптовые цены на эту продукцию упали в 3 раза. Более того, текущие цены на треть ниже прошлогодних уровней, сообщают специалисты EastFruit.
По данным ценового мониторинга EastFruit, с 27 мая по 10 июня 2022 года средние оптовые цены на персик/нектарин снизились с 60 000 до 20 000 сум/кг (с $5,43 до $1,81), т.е. ровно в 3 раза! По состоянию на 10 июня 2022 года средние оптовые цены на эту продукцию на 33% ниже, чем на аналогичную дату 2021 года и примерно соответствуют уровню цен, зафиксированному на эту же дату 2020 года.
Резкое снижение цен на персик/нектарин в Узбекистане наблюдалось также в аналогичном периоде прошлого года – с 27 мая по 10 июня 2021 года средние оптовые цены на эту продукцию снизились с 55 000 до 30 000 сум/кг (с 5,19 до 2,84), т.е. 1,8 раз. Однако в нынешнем году темпы падения цен в начале сезона массового сбора урожая персиков и нектаринов оказались куда выше, чем в прошлом году.
По мнению участников рынка и производителей этой продукции, падение цен связано с высоким урожаем ранних сортов и оптимистичными ожиданиями по урожаю среднеспелых сортов, и как следствие – растущими объемами предложения на внутреннем рынке.
Персик и нектарин являются важным источником экспортной выручки Узбекистана во фруктовом сегменте, по значимости эта позиция сравнима с черешней. Обе позиции уступают лишь свежему столовому винограду.
Как отмечают аналитики EastFruit, нынешний сезон массового экспорта персиков и нектаринов из Узбекистана стартовал вполне удачно. Отгрузки первых партий этой продукции начались также в третьей декаде мая – в тот же период, когда появились первые оптовые партии на внутреннем рынке. По предварительным данным Таможенного комитета страны, с 20 мая по 14 июня 2022 года Узбекистан экспортировал 1,7 тыс. тонн персиков и нектаринов, что в 3 раза больше, чем в аналогичном периоде 2021 года и на 29% больше, чем в аналогичном периоде 2020 года. Учитывая, что объем экспорта персиков и нектаринов из Узбекистана в 2020 году достиг рекордных 82,2 тыс. тонн, старт нынешнего сезона экспорта можно считать весьма успешным.