5-6-iyul kunlari Toshkent shahrida Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga (IHT) aʼzo davlatlar qishloq xoʻjaligi vazirlarining VII yigʻilishi doirasida uchrashuvlar boʻlib oʻtdi. Toshkent shahridagi tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan tashkil etildi.
5-iyul kuni IHTga a’zo davlatlar qishloq xo‘jaligi vazirlarining VII yig‘ilishi arafasida IHTga a’zo mamlakatlar Qishloq xo‘jaligi vazirliklari ekspertlaridan iborat ishchi guruhning yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ishchi guruh yig‘ilishining asosiy mavzusi oziq-ovqat xavfsizligi va IHTga a’zo davlatlar o‘rtasida savdo-sotiqni yengillashtirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishdan iborat bo‘ldi. Qishloq xo‘jaligining oziq-ovqat xavfsizligi bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan urug‘chilik sohasini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
6-iyul kuni Toshkentda IHTga a’zo davlatlar qishloq xo‘jaligi vazirlarining VII yig‘ilishi o‘tkazildi. Yig‘ilishda qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikning bugungi holati tahlil qilinib, yangi istiqbolli yo‘nalishlar belgilandi, shuningdek, qishloq xo‘jaligi bo‘yicha Deklaratsiya loyihasi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkiya, O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vazirlari, Pokiston Islom Respublikasi Qishloq xo‘jaligi milliy markazi direktori, Eron Islom Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi qishloq xoʻjaligi vaziri Jamshid Xodjayev timsolida raislik qilgan mezbon tomon BMTning Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO) bilan hamkorlikda IHTga a’zo davlatlarning strategik sherikligi boʻyicha qator tashabbuslarni ilgari surdi:
O‘zbekiston Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti mamlakatlari bilan jadal rivojlanib borayotgan munosabatlarni yuksak qadrlaydi. IHT davlatlari qishloq xo‘jaligi va chorvachilikni rivojlantirishning eng qadimgi markazlari hisoblanadi. Ishonchimiz komilki, o‘zaro savdoni yanada faollashtirish, uning tuzilmasini maqbullashtirish va yangi o‘sish nuqtalarini topish biz uchun nihoyatda muhim. Shuningdek, yangi savdo uslublarini rivojlantirishni ham ahamiyatli deb hisoblaymiz.
Iqlim o‘zgarishi, aholi sonining ko‘payishi, atrof-muhit holatining yomonlashuvi kabi ba’zi global omillar qishloq xo‘jaligining rivojlanishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Shu munosabat bilan BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan hamkorlikda IHTning oziq-ovqat xavfsizligi sohasida hamkorlik strategiyasini ishlab chiqish zarur deb hisoblaymiz”, — dedi O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev.
Ma’lumot:
Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti (IHT) 1985-yilda Markaziy Osiyo va Yaqin Sharq mamlakatlari tomonidan tashkil etilgan mintaqaviy davlatlararo iqtisodiy tashkilotdir. 1992-yildan boshlab 7 ta yangi davlat – Qozog‘iston, Ozarbayjon, Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekistonning ixtiyoriy ravishda a’zo bo‘lishi tufayli IHT faoliyati sezilarli darajada faollashdi. 1995-yilda BMT Bosh Assambleyasining 50-sessiyasida IHT bilan hamkorlik to‘g‘risida rezolyutsiya qabul qilindi va shundan beri IHT BMTda kuzatuvchi maqomiga ega. IHT, shuningdek, Islom hamkorlik tashkilotida (IHT) kuzatuvchi maqomiga ham ega. IHT mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarda iqtisodiy jihatlar ustunlik qiladi va siyosiy yo‘nalish kamroq namoyon bo‘ladi. IHT faoliyatining asosiy siyosiy va iqtisodiy parametrlari IHT Nizomining 4-moddasiga muvofiq har ikki yilda bir marta o‘tkaziladigan IHTga a’zo mamlakatlar davlat rahbarlarining sammitlarida belgilanadi.

С 5 по 6 июля в Ташкенте прошли встречи в рамках VII Заседания министров сельского хозяйства государств-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭС). Организатором мероприятий в Ташкенте выступает Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан.
5 июля, в преддверии VII Заседания министров сельского хозяйства государств-членов ОЭС, состоялась встреча рабочей группы экспертов министерств сельского хозяйства стран–участниц ОЭС.
Основная тема встречи рабочей группы – продовольственная безопасность и создание благоприятных условий для облегчения торговли между странами участницами ОЭС. Особое внимание было уделено развитию сектора семеноводства, так как именно эта сфера сельского хозяйства напрямую связана с продовольственной безопасностью.
6 июля в Ташкенте состоялось VII заседание министров сельского хозяйства стран-членов ОЭС. В ходе заседания был проведен анализ текущего состояния сотрудничества в сфере сельского хозяйства и выявление новых перспективных направлений, а также обсуждение проекта Декларации по сельскому хозяйству стран ОЭС.
Во встрече приняли участие министры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Турции, Узбекистана, директор Национального центра сельского хозяйства Исламской Республики Пакистан, посол Исламской республики Иран в республике Узбекистан.
Председательствующая сторона, в лице министра сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшида Ходжаева выдвинула ряд инициатив для стратегического партнерства стран ОЭС в сотрудничестве с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО):
«Узбекистан высоко ценит стремительно развивающиеся отношения со странами Организации Экономического Сотрудничества. Страны ОЭС являются старейшими центрами развития сельского хозяйства и животноводства. Мы твердо убеждены, что для нас крайне важно продолжать интенсификацию взаимной торговли, оптимизировать ее структуру, находить новые точки роста. Мы также считаем важным развивать новые форматы торговли.
Некоторые глобальные факторы, такие как изменение климата, рост населения, ухудшение состояния окружающей среды, препятствуют развитию сельского хозяйства.
В этой связи мы считаем необходимым разработать Стратегию сотрудничества в области продовольственной безопасности ОЭС вместе с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО)», – подчеркнул министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев.
Организация экономического сотрудничества (ОЭС) — региональная межгосударственная экономическая организация, образованная в 1985 году странами Средней Азии и Ближнего Востока. С 1992 года деятельность ОЭС значительно активизировалась в связи с добровольным присоединением 7 новых государств — Казахстана, Азрбайджана, Афганистана, Киргизии, Таджикистана, Туркмении и Узбекистана. На 50-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в 1995 году принята Резолюция о сотрудничестве с ОЭС и с тех пор ОЭС пользуется статусом наблюдателя в ООН. ОЭС также имеет статус наблюдателя в Организации исламского сотрудничества (ОИС). Во взаимоотношениях стран ОЭС преобладают экономические составляющие и менее выражена политическая направленность. Основные политические и экономические параметры деятельности ОЭС устанавливаются на саммитах глав государств стран-членов ОЭС, проводимых раз в два года согласно Статье 4 Устава ОЭС.