Ayni vaqtda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasi Germaniyaning Nyurnberg shahrida o‘tkazilayotgan “BIOFACH 2022” organik mahsulotlar ko‘rgazmasida ishtirok etmoqda.
Ko‘rgazma doirasida Germaniyaning Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat Federal vazirligi qoshidagi Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha Federal tashkilotining bosh inspektori Anna Kober bilan O‘ZR Qishloq xo‘jaligi vazirligining Organik qishloq xo‘jaligi va maqbul qishloq xo‘jaligini rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Anvar Djumanov hamda Andijon qishloq xo‘jaligi va agrotexnologiyalar instituti prorektori M. Atajonovlarning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot chog‘ida organik mahsulotlarga Germaniyaning BIO leyblini belgilash, organik mahsulotlarni Germaniyaga olib kirish, ularni qayta ishlash yoki qadoqlash tartiblari bo‘yicha maslahatlar olindi. Muzokara davomida o‘zaro kelishuv tuzish va birgalikda Germaniya bozoriga organik mahsulotlarni olib kirishda hamkorlik qilishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, vazirlik delegatsiyasi “AFC”ning texnik maslahatchisi Andrey Lozan bilan organik mahsulotlarni yetishtirish jarayonida subsidiyalash tartiblari bo‘yicha maslahatlashib olishdi. Suhbat davomida organik dehqonchilikka o‘tish davrida subsidiya ajratish bo‘yicha rivojlangan davlatlarning malakasiga to‘xtalib o‘tildi. Shuningdek, organik dehqonchilikni subsidiyalash bo‘yicha normativ-huquqiy hujjatlar va tartiblar bilan tanishib chiqildi.
Shuningdek, vazirlik mutaxassislari Latviya Davlatining STC organik sertifikatlash xizmati rahbari A. Makaryavichyus bilan ham uchrashib, O‘zbekistonning GDF kompaniyasi bilan boshlang‘ich sertifikatlashtirish jarayonini boshlash bo‘yicha kelishib olishdi.
Germaniyaning GiZ tashkiloti ko‘magida IFOAM vakillari bilan tashkil etilgan uchrashuv natijasida ko‘p masalalar bo‘yicha muzokaralar olib borildi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasida amalda bo‘lgan O‘zDSt 3290 O‘zbekiston davlat standartini IFOAM tomonidan ekspertizadan o‘tkazilib, unifitsirlangan standartlar qatorida tan olinishini taʼminlash bo‘yicha amalga oshiriladigan ishlar kelishib olindi.
Respublikamiz mutaxassislarini IFOAMda maslahat ko‘rsatish bo‘yicha bazaviy va nazorat o‘tkazish bo‘yicha akademik o‘qishlarni tashkil etish masalalari maslahatlashib olindi.
Ko‘rgazmada O‘zbekistonda organik mahsulotlarni yetishtirish jarayoni haqida maxsus tanishtiruvchi taqdimotlar o‘tkazilmoqda.

В настоящее время делегация Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан участвует на выставке органической продукции «BIOFACH 2022», которая проходит в Нюрнберге, Германия.
В рамках выставки состоялась встреча главного инспектора Федеральной организации по сельскому хозяйству и продовольствию при Федеральном министерстве сельского хозяйства и продовольствия Германии Анны Кобер, начальника управления органического сельского хозяйства и развития оптимального сельского хозяйства Анвара Джуманова, проректора Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий М. Атажонова.
В ходе диалога были получены консультации по процедурам маркировки органических продуктов немецкой маркировкой BIO, импорта органических продуктов в Германию, их переработки или упаковки. В ходе переговоров было решено заключить взаимное соглашение и сотрудничать по импорту органических продуктов для рынка Германии.
Кроме того, делегация министерства проконсультировалась с Андреем Лозаном, техническим советником «АФC», по процессам субсидирования органической продукции. При этом была затронута компетенция развитых стран в выделении субсидий при переходе на органическое земледелие. Также были рассмотрены нормативно-правовые документы и процедура субсидирования органического земледелия.
Также специалисты министерства встретились с руководителем службы органической сертификации STC Латвийского государства А. Макарявичюсом и договорились начать процесс первичной сертификации с узбекской компанией GDF.
На встрече с представителями IFOAM, организованной при поддержке немецкой организации GiZ, были проведены переговоры по ряду задач. Стороны достигли договоренности по вопросу реализации мер рассмотрения специалистами государственного стандарта O‘zDSt 3290, действующий в Республике Узбекистан и обеспечение признания его одним из унифицированных стандартов.
Также обсуждены вопросы организации базовых и контрольных стажировок специалистов-консультантов нашей республики в IFOAM.
На выставке проводятся специальные ознакомительные презентации о процессе выращивания органической продукции в Узбекистане.