O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 25-oktyabrdagi “Qishloq xo‘jaligida suv tejovchi texnologiyalarni joriy etishni rag‘batlantirish mexanizmlarini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4499-sonli qaroriga muvofiq qishloq xo‘jaligida suv tejovchi sug‘orish texnologiyalarini joriy etishni rag‘batlantirish mexanizmlarini yana-da kengaytirish va suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi yerlari hosildorligi darajasini yaxshilash belgilangan.
Shunga ko‘ra, 2020-yilda 3 194 gektar yer maydonlarida 9 ta qishloq xo‘jaligi ishlab chiqaruvchilari tomonidan suv tejaydigan texnologiyalarni joriy etganligi uchun 11 ta holatda jami 5 588,2 mln so‘m subsidiya mablag‘lari byudjet hisobidan to‘lab berildi.
Shundan, Andijon viloyatiga 280 mln so‘m, Jizzax viloyatiga 2 748.8 mln so‘m, Toshkent viloyatiga 1 914 mln so‘m va Surxondaryo viloyatiga 645.4 mln so‘m subsidiyalar ajratilgan.

Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4499 от 25 октября 2019 года «О мерах по расширению механизмов стимулирования внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве» определено дальнейшее расширение механизмов стимулирования внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве, повышение эффективности использования водных ресурсов, а также улучшение уровня продуктивности сельскохозяйственных угодий.
Соответственно, в 2020 году министерством в общей сложности было выделено 5 588,2 млн сумов субсидий из бюджета на 11 случаев внедрения водосберегающих технологий 9 сельхозтоваропроизводителям на 3 194 га земель.
В частности, Андижанской области выделено 280 млн сумов, Джизакской области 2 748,8 млн сумов, Ташкентской области 1 914 млн сумов, Сурхандарьинской области 645,4 млн сумов.