O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar institutida Yaponiyaning “Japan Conservation Engineers&Co.” LTD firmasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tuproqshunoslik va agrokimyoviy tadqiqotlar instituti Bosh direktori Shuhrat Bobomurodov va Yaponiya firmasi vakillari, jumladan, yordamchi menedjeri Yoshida Kazuyo, Tuproq bo‘yicha maslahatchi, professional injener Ueno Naoya, mahalliy maslahatchi G‘ayrat Jumayevlar ishtirok etishdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad — Yaponiyada ishlab chiqilgan va bir nechta davlatlarda sinovdan o‘tkazilgan “Fujimin” (Fujimin) preparatini respublikamizning yer maydonlarida ham sinab ko‘rish bo‘yicha taqdimotini o‘tkazish bo‘ldi. Yaponiyaliklar tavsiya etayotgan ushbu preparat sho‘rlangan tuproqlarning meliorativ holatini yaxshilashda foydali hisoblanadi va bu borada O‘zbekiston bilan ham hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadga muvofiqligi qayd etildi.
Shuningdek, mamlakatimiz vakillari kelgusida yaponiyalik soha xodimlari bilan hamkorlik aloqalarini davom ettirish bo‘yicha kelishib olishdi.

В институте почвоведения и агрохимических исследований Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями японской фирмы «Japan Conservation Engineers&Co.» LTD.
В мероприятии приняли участие генеральный директор института почвоведения и агрохимических исследований Шухрат Бобомуродов, представители японской компании, в частности, помощник руководителя Йошида Казуйо, консультант по почвам, инженер Уэно Наоя и местный консультант Гайрат Жумаев.
Целью встречи было проведение презентации препарата “Фуджимин” (Fujimin), разработанного в Японии и испытанного в ряде стран, который планируют применить на территории нашей республики. Этот препарат полезен для улучшения мелиорации засоленных почв. Было отмечено, что в этом плане целесобразно наладить сотрудничество с Узбекистаном.
Также представители нашей страны договорились о продолжении сотрудничества с японскими представителями в будущем.