O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan Xorazm viloyati Gurlan tumanidagi Sholichilik ilmiy-tadqiqot institutining Xorazm filialida “Xorijiy va yangi mahalliy sholi navlari sinov tajribalari bilan tanishish” bo‘yicha o‘quv-amaliy seminari tashkil etildi.
Seminarda Sholichilik ilmiy-tadqiqot instituti, qishloq xo‘jaligi boshqarmalari, Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi hududiy bo‘limlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida urug‘chilik yo‘nalishida faoliyat yuritib kelayotgan sholichilik klasterlari va yirik sholichilik fermer xo‘jaliklari rahbarlari, sholichilikka ixtisoslashgan elita urug‘chilik xo‘jaliklari xodimlaridan iborat 50 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
Tadbirga taklif etilgan Vyetnam qishloq xo‘jaligi akademiyasi seleksioner mutaxassislari Nha Pam Van va Nguyen Phu Panh O‘zbekiston va Vyetnam davlatlari o‘rtasida sholichilikni rivojlantirish istiqbollari to‘g‘risida gapirib berishdi. Shuningdek, seminar doirasida Sholichilik ITI tajriba maydonlarida ekilgan 66 xil xorijiy sholi navlarining rivojlanish bosqichlari ishtirokchilar tomonidan katta qiziqish bilan ko‘zdan kechirildi.
O‘quv-amaliy seminari O‘zR Prezidentining “Sholi yetishtirishni yana-da rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2021-yil 2-fevraldagi PQ–4973-son qaroriga asosan Xorazm viloyatining tuproq-iqlim sharoitlarini o‘rganib, xorijdan sholining yuqori hosilli navlari urug‘larini olib kelish hamda ularni mahalliy sharoitda ko‘paytirish bo‘yicha tajriba-sinov loyihalarini amalga oshirishga doir topshiriq ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etildi.

Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан организован учебно-практический семинар на тему «Знакомство с испытаниями зарубежных и новых местных сортов риса» в Хорезмском филиале НИИ рисоводства, расположенном в Гурланском районе.
В семинаре приняли участие около 50 участников в составе руководителей НИИ рисоводства, управлений сельского хозяйства, региональных отделений Национального центра знаний и инноваций в сельском хозяйстве, кластеров рисоводства, работающих в сфере семеноводства в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, крупные рисоводческие фермеркие хозяйства, работники элитных семеноводческих хозяйств, специализирующихся на выращивании риса.
Приглашенные на мероприятие специалисты-селекционеры Вьетнамской сельскохозяйственной академии Нха Пам Ван и Нгуен Фу Пань рассказали о перспективах развития рисоводства между Узбекистаном и Вьетнамом. Также в рамках семинара участники с большим интересом ознакомились с этапами развития 66 различных зарубежных сортов риса, высаженных на экспериментальных полях НИИ рисоводства.
Учебно-практический семинар проведен на основании Постановления Президента Республики Узбекистан №ПП-4973 от 2 февраля 2021 года «О мерах по дальнейшему развитию выращивания риса» во исполнения задачи по изучению почвенно-климатических условий Хорезмской области, реализации пилотных проектов ввоза из-за рубежа и размножения в местных условиях семян высокоурожайных сортов риса.