O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov boshchiligidagi ishchi guruh Sirdaryo viloyatida bo‘lib, qishloq xo‘jaligi obyektlarini o‘rgandi hamda ushbu hududdagi masʼul xodimlar bilan muloqot qildi. Mazkur o‘rganish ishlari Prezidentning 2022-yil 6-oktyabr kuni Sirdaryo viloyatiga tashrifi davomida agrar soha yo‘nalishlarini rivojlantirish yuzasidan berilgan topshiriqlar ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etildi.
Dastlab ishchi guruhi hamda viloyat qishloq xo‘jaligi xodimlari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Xodimlar bilan
birgalikda viloyatda qishloq xo‘jaligini rivojlantirishni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Shundan so‘ng qishloq xo‘jaligi vaziri viloyatning Guliston tumanidagi Nurli yo‘l suv isteʼmolchilari uyushmasi (SIU)ga yo‘l oldi. Bu yerda “Og‘abek orzusi” fermer xo‘jaligi tomonidan parvarishlanayotgan 20 gektar g‘alla maydonini aylanib chiqdi va kerakli tavsiyalarini berdi.
Ishchi guruhi xuddi shu tumanda “Yangi Guliston” SIU hududidagi “Fazliddin hamkor” fermer xo‘jaligi tomonidan avgust-sentyabr oylarida hamda to‘qsonbosti usulida ekilgan 10 gektar maydondagi sarimsoqpiyoz dalalarini ko‘zdan kechirdi.
Shuningdek, “Sardorbek niyati” fermer xo‘jaligining 15 gektarlik dala yerlarida parvarishlanayotgan karam ekini bo‘yicha olib borilayotgan ishlar bilan tanishildi.
Mirzaobod tumani hududidagi Yangiyer – Guliston yo‘nalishida o‘zlashtirilgan yerda barpo qilinayotgan anorzor maydonini ko‘rib chiqildi. 300 gektarlik ushbu anorzorga Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligi tomonidan 15 mlrd so‘m yo‘naltirilmoqda. Bugungi kunda anorzor maydonida ekish uchun yer tayyorlanib, tomchilatib sug‘orish texnologiyasini joriy qilish maqsadida yer osti artezian quduqlari qazilmoqda.

Рабочая группа во главе с министром сельского хозяйства Республики Узбекистан Азизом Воитовым посетила Сырдарьинскую область, изучила сельскохозяйственные объекты и пообщалась с ответственными работниками этого региона. Данные изучения были организованы в целях обеспечения выполнения задач, поставленных в ходе визита Президента в Сырдарьинскую область 6 октября 2022 года.
Сначала состоялась встреча с участием рабочей группы и работников сельского хозяйства области. С работниками обсуждались перспективы расширения развития сельского хозяйства в регионе.
После этого министр сельского хозяйства выехал в ассоциацию водопользователей (АВП) «Нурли йул» Гулистанского района области. Здесь он осмотрел зерновое поле площадью 20 га, находящееся в ведении хозяйства «Огабек орзуси» и дал необходимые рекомендации.
Рабочая группа осмотрела чесночные поля площадью 10 га, засеянные фермерским хозяйством «Фазлиддин хамкор» в АВП «Новый Гулистон» в августе-сентябре и методом «туксонбости».
Также они ознакомились с проводимой работой по возделыванию урожая капусты, на 15 гектарах угодий фермерского хозяйства «Сардорбек нияти».
Осмотрен участок гранатового сада, который находится в Янгиер-Гулистанском направлении на территории Мирзаабадского района. На этот гранатовый сад площадью 300 гектаров Агентство по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства выделяет 15 миллиардов сумов. Сегодня в гранатовом саду подготавливают землю к посадке, бурят подземные артезианские скважины для внедрения технологии капельного орошения.