Koreya Respublikasining Gimcheon shahrida “2022 yilda Osiyo urug‘chilik sanoatini rivojlantirish bo‘yicha salohiyatni oshirish” dasturi (ODA) doirasida Osiyo davlatlaridan 15 nafar delegatlar o‘quv treningda ishtirok etdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini sinash markazi Don va ozuqa ekinlari bo‘limi boshlig‘i Izzat Boltayev qatnashdi.
Trening avvalida ishtirokchilarni KSVS Koreya urug‘chiligi va navlarga xizmat ko‘rsatish tashkilotining tashkil topish tarixi, bugungi kunda amalga oshirilayotgan ishlari va kelajakdagi ustuvor vazifalari bilan tanishtirildi.
Shundan so‘ng trening doirasidagi amaliy mashg‘ulotlarga start berildi. Nav va duragaylarni tekshirish bo‘yicha tahlillar va laboratoriyada amaliy mashg‘ulotlari o‘tkazildi. O‘simlik navining fenologik, genetik, morfologik hamda biokimyoviy tajribalari bilan laboratoriya sharoitida tanishtirish amaliyoti bo‘lib o‘tdi.
Tashrif davomida tashkilotning Jeonju va Chongup filiallariga ekskursiya amalga oshirilib, navlarni dala sharoitlarida ko‘rgazmali sinov ishlarining holati va ularni qishloq xo‘jaligi mahsulot yetishtiruvchilarga tanishtirish tizimi o‘rganildi.
O‘simliklarning yangi navlarini muhofaza qilish halqaro ittifoqi (UPOV)ga aʼzo mamlakat sifatida Koreya Respublikasida o‘simlik seleksiya yutuqlarini muhofaza qilish tizimi (PVP, Plant variety protection)ni joriy etilganligi va uni yanada takomillashtirishga qaratilgan takliflari bo‘yicha ham maʼlumotlar taqdim etildi. O‘quv trening yakunida qatnashchilarga sertifikatlar taqdim etildi.

15 делегатов из азиатских стран приняли участие в тренинге в Кимчхоне (Корея) в рамках программы «Наращивания потенциала для развития азиатской семеноводческой отрасли на 2022 год» (ODA). В их числе участие в тренинге принял и Иззат Болтаев, заведующий отделом зерновых и кормовых культур Центра по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан.
В начале участников тренинга ознакомлены с историей корейской семеноводческой и сортосервисной организации KSVS, ее текущей деятельностью и будущими приоритетными задачами.
После этого начались практические занятия. Были проведены анализы в лаборатории по проверке сортов и гибридов. Здесь же было проведено ознакомление с фенологическими, генетическими, морфологическими и биохимическими опытами сортов растений.
В ходе визита прошла экскурсия в филиалы организации Джонджу и Чонгап, изучено состояние показательных испытаний сортов в полевых условиях и система ознакомления их с сельхозпроизводителями.
В качестве страны-члена Международного союза по охране новых сортов растений (UPOV) Республика Корея внедрила систему охраны селекционных достижений (PVP, Plant variety protection), а также были внесены предложения, направленные на ее дальнейшее совершенствование. По окончанию тренинга участникам были вручены сертификаты.