O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligida “Organik dehqonchilik” va “GLOBAL G.A.P” formatlaridagi mahsulotlarni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbir vazirlikning Organik ishlab chiqarish va maqbul qishloq xo‘jaligi amaliyotini rivojlantirish boshqarmasi tashabbusi bilan tashkil etildi. Seminar Agentlik xodimlari uchun o‘tkazildi. Shuningdek, ushbu agentlikning hududiy xodimlari videokonferensaloqa (VKA) formatida tadbirda ishtirok etishdi.
Undan ko‘zlangan maqsad iste’mol uchun sifat va xavfsizlik talablariga javob beradigan xalqaro standartlar bo‘yicha yetishtirilgan mahsulotlarni sertifikatlashtirishni targ‘ib qilishdan iborat.
“Ishonchim komilki, kelajak organik mahsulotlarniki. Bu mahsulotlar narxi qimmatroq bo‘lishiga qaramay, tashqi bozorda ularga talab katta. Bunday mahsulotlarning sifati jahon bozoridagi trenddir. Bu omilni inobatga olishimiz kerak”, – dedi Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligining Xalqaro hamkorlik investisiyalari boshqarmasi boshlig‘i Dilshod Ibrohimov.

В Агентстве по развитию садоводства и тепличного хозяйства при Министерстве сельского хозяйства РУ проведен семинар, посвященный вопросам развития продукции в формате «Органическое земледелие» и «GLOBALG.A.P».
Инициатором семинара выступило Управление развития органического производства и надлежащих сельскохозяйственных практик Министерства сельского хозяйства РУ. Семинар проведен для руководителей и сотрудников Агентства. Также в формате видеоконференцсвязи (ВКС) приняли участие региональные сотрудники данного Агентства.
Целью семинара является популяризация сертификации на продукты, выращенные по международным стандартам, которые отвечают требованиям качества и безопасности для употребления.
«Я уверен, что будущее за органической продукцией. На эти продукты большой спрос на внешних рынках, несмотря, на то, что цена на них выше. Качество таких продуктов – тренд на мировом рынке. Мы должны учитывать этот фактор», – подчеркнул начальник отдела инвестиций международного сотрудничества Агентства по развитию садоводства и тепличного хозяйства Дильшод Ибрагимов.