Vazir ijroiya apparati rahbari Isroil Xolmirzayev boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasi Qishloq xo‘jaligida bilim, innovasiyalar va agroxizmatlar milliy markazi (AKIS) rahbarlari, ekspertlari bilan birgalikda Irlandiyada xizmat safarida bo‘lib keldi.
Tashrif doirasida delegatsiya aʼzolari Irlandiya Milliy botanika bog‘ida bo‘lishdi. Bog‘ hududida agrosanoat majmuasida ilmiy ishlanmalar, taʼlim va agroxizmatlar organi hisoblangan TEAGASC davlat agentligi tarkibiga kiruvchi Meva-sabzavotchilik kolleji joylashgan. Bu kollejda talabalar va qisqa muddatda taʼlim oluvchilar (5-6 oylik kurslar) mevachilik, o‘rmonchilik, gulchilik, sabzavotchilik (ochiq va himoyalangan joylarda), kartoshkachilik va qo‘ziqorin yetishtirish yo‘nalishlari bo‘yicha o‘qishadi. Kollej direktori Jon Mexlern va Teagasc agentligi taʼlim bo‘limi boshlig‘i Anna-Maria Batler tomonidan Irlandiyaning agrar yo‘nalishdagi kollejlari va Milliy botanika bog‘i bo‘yicha maʼlumot berildi.
Taʼkidlanishicha, ushbu kollejlarning aynan Milliy botanika bog‘ida joylashganligi talabalarga noyob taʼlim imkoniyatini taqdim etadi. Ushbu bog‘da 1812-yildan beri sifatli o‘qitish anʼanasi mavjud bo‘lib, talabalarni bog‘dorchilikka o‘rgatishadi. Ayni paytda barcha kurslarda 300 nafar talaba tahsil olmoqda.
O‘quv dasturi yo‘nalishlarga mos ravishda shakllantirilgan. Talabalar kollejdagi 6-darajadan keyin fermer xo‘jaliklarida faoliyat yuritishi mumkin, lekin keyingi vaqtlarda maʼmuriyat ularni 7-8 darajalarni (ushbu daraja bakalavr darajasi bilan tenglashtiriladi) olish uchun ham taʼlimni davom ettirishlarini targ‘ib qilishmoqda. Sababi ushbu darajalarni olgan bitiruvchilar Irlandiyada professional bilim va tajribaga ega mutaxassis deb tan olinadi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi vakillari Teagasc agentligining Bilim tarqatishda aholini qamrab olish va axborot-innovatsiyasi (KT Outreach and Innovation) bo‘limi rahbari Mark Gibson tomonidan tashkil etilgan seminarda ishtirok etishdi. Mark Gibson tinglovchilarni Teagasc faoliyatida barcha ishtirokchilarning funksional bog‘liqlik jarayoni batafsil tasvirlangan organigrammasi bilan yaqindan tanishtirdi. Seminar davomida zamonaviy uslublardan biri sifatida e-learning moduli yaratilishi va uning fermerlar bilim saviyasini oshirishdagi o‘rni alohida taʼkidlandi. Teagasc o‘z faoliyatida elektron pochta marketingi, innovatsion videolavhalarni tarqatish, ijtimoiy tarmoqlarni yuritish, vebinarlar, treninglar o‘tkazishda raqamli kommunikatsiya tizimlaridan keng foydalanib kelayotgani aytildi.
Delegatsiya aʼzolari shuningdek, Dublin universitetiga uning Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat fanlari fakulteti bilan yaqindan tanishish maqsadida tashrif buyurishdi.
University College Dublin (USD) 1854-yilda tashkil topgan va Yevropaning yetakchi universitetlaridan biri hisoblanib, bakalavr, magistratura va PhD yo‘nalishlarida taʼlim beradi. Bu yerda innovatsion ilmiy-tadqiqotlar ham olib boriladi. Universitet nafaqat Irlandiyadagi, balki dunyodagi global muammolarni o‘rganadi, bugungi kunda taʼlim dargohida 152 mamlakatdan 37 000 dan ortiq talaba tahsil oladi.
Universitetning “2020-2024-yillar uchun kelajakka ko‘tarilish strategiyasi” ga muvofiq, USDdagi tadqiqot va innovatsiyalar spektri alohida olimlar, tadqiqot guruhlari, startap kompaniyalari hamda sanoat va boshqa hamkorlar bilan keng ko‘lamli hamkorlikni o‘z ichiga oladi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi xodimlari fermerlar jurnali rahbariyati bilan uchrashish uchun Ofalli hududida joylashgan Tullamor ko‘rgazmali fermer xo‘jaligiga borishdi. Har hafta 60 ming nusxada nashr etiladigan jurnalni 120 mingta fermer xo‘jaliklari doimiy kuzatib borishadi. Unda fermerlarning muammolari, olib borilayotgan ilmiy-tadqiqotlar va qishloq xo‘jaligi sohasidagi siyosiy faoliyat bo‘yicha maqolalar berib boriladi. Jurnal tomonidan ko‘rgazmali fermer xo‘jaligi tashkil etilgan bo‘lib, u chorvachilik sohasida faoliyat olib boradi. Har yili mazkur xo‘jalikdagi ishlarni mingga yaqin fermerlar kelib o‘rganib ketadi. 80 gektar maydondagi xo‘jalikda 100 boshga yaqin naslli qoramollar hamda 250 boshga yaqin qo‘ylar ko‘paytirib kelinmoqda. Ahamiyatlisi, ko‘rgazmali xo‘jalik mobil dastur orqali boshqariladi. Poda harakati, ozuqa sarfi va shu kabi maʼlumotlar ushbu mobil dasturga doimiy tarzda kiritib boriladi.
Tashrif doirasida Irlandiya fermer xo‘jaliklarining eng yirik kooperatsiyasi bo‘lgan Tirlan uyushmasi faoliyati o‘rganildi. Fermerlarga qarashli mazkur kooperativ jahon bozorida birinchi darajali muvaffaqiyatga erishgan hamda Irlandiyaning eng yirik sut mahsulotlarini ishlab chiqaruvchilari qatoriga kiradi. Fermerlar boshqaradigan ushbu muassasada 11 ta qayta ishlash korxonasi, 52 ta qishloq xo‘jaligi filiali, 2 ming nafardan ortiq xodimlar mavjud hamda 2022-yili 3 mlrd yevro daromad olinishi rejalashtirgan.
Irlandiya qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar tizimi (AKIS) hisoblangan Tegask davlat agentligining Grenj shahrida joylashgan Chorvachilik va yaylovlar ilmiy-tadqiqot markazidagi o‘rganish ishlari vazirlik delegatsiyasi aʼzolarida katta qiziqish uyg‘otdi. Ushbu ilmiy muassasa 2 ta yo‘nalish: hayvonlar va biofanlar hamda yaylovchilik bo‘yicha tadqiqotlar olib boradi. Markazda fermer xo‘jaliklari faoliyatida yuzaga kelayotgan masalalar, chorva hayvonlaridan go‘sht yetishtirish jarayonida atrof-muhitga karbon gazlarini ishlab chiqarishni kamaytirish, sifatli go‘sht yetishtirish, yuqori mahsuldor hayvonlarni ko‘paytirish bo‘yicha ilmiy izlanishlar olib boriladi.
Chorvachilik va yaylovlar ilmiy-tadqiqot markazining Kork shahrida joylashgan Yaylovchilik departamentiga borilganda, ilmiy xodim Maykl O Leriy departament faoliyati bo‘yicha to‘liq maʼlumot berib o‘tdi. 2013-yili izlanuvchilar tomonidan “PastureBase Ireland” (Irlandiya yaylovlar bazasi) mobil ilovasi ishlab chiqilgan bo‘lib, bugungi kunda u butun Irlandiya bo‘ylab ommaviy foydalanilmoqda. Mobil ilovaga maʼlumotlar fermer xo‘jaliklari, maslahatchilar va talabalar tomonidan kiritib boriladi hamda Tegask davlat agentligi mutaxassislari tomonidan tahlil etiladi, shuningdek, yaylovlarning umumiy hosildorlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha ilmiy asoslangan xulosalar kiritiladi. Mazkur mobil ilova orqali fermer xo‘jaliklari o‘z yaylovlarida mavjud ozuqalar miqdori va ularning o‘sishi bo‘yicha maʼlumotlarni kuzatib borish imkoniyati mavjud.
Navbatdagi manzil Tegask davlat agentligining Kork shahrida joylashgan Oziq-ovqat tadqiqoti markazi bo‘ldi. Markaz oziq-ovqat xavfsizligi, biofan, oziq-ovqat sifati, kimyosi va texnologiyasi, sanoati kabi yo‘nalishlarda faoliyat olib boradi. Maqsadi esa oziq-ovqat korxonalarining raqobatbardoshligini oshirish, oziq-ovqat mahsulotlarini diversifikatsiya qilishni rag‘batlantirish/mahsulot portfelini kengaytirish, qo‘shilgan qiymatni oshirish, ilmiy asoslangan takliflarni taqdim etishdir.
Kork kolleji universiteti (University of College Cork) faoliyati bilan tanishuv chog‘ida professor Frank Bukliy universitet bo‘yicha batafsil maʼlumotlar berdi. Ushbu OTMning Biologiya, yer va atrof-muhit fanlari fakulteti Tegask davlat agentligi bilan o‘zaro hamkorlikda faoliyat olib boradi. Taʼlimning 70 foizi auditoriyada, 30 foizi amaliyotda o‘tkaziladi. 3-4 bosqichda talabalar fermer xo‘jaliklari, ishlab chiqarish korxonalarida amaliyot o‘taydilar. Universitet talaba va professorlari uchun Oziq-ovqat tadqiqoti markazida ilmiy izlanishlarni olib borish uchun imkoniyatlar yaratilgan.
Tashrif davomida Irlandiya qishloq xo‘jaligi sohasida maslahatlar berish bo‘yicha xususiy tizimda faoliyat olib boruvchi Qishloq xo‘jaligi konsultantlari uyushmasi rahbari Brein Karroll bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Ushbu uyushmaga 1979-yili asos solingan bo‘lib, 1981-yilda Irlandiyaning mustaqil qishloq xo‘jaligi maslahatchilari uyushmasi sifatida ro‘yxatga olingan. Uyushmaga jami 55 ming (umumiy xo‘jaliklarning 40 foiziga yaqin) fermer xo‘jaliklari aʼzo. Uning Irlandiya bo‘ylab 165 dan ortiq xizmat ofislari, 280 nafarga yaqin qishloq xo‘jaligi, 11 nafar o‘rmon xo‘jaligi bo‘yicha mutaxassislari mavjud. Uyushma turli ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini reklama qilish, qishloq xo‘jaligi sohasida maslahat bilan xizmat ko‘rsatish orqali o‘zini o‘zi moliyalashtiradi.
Shu tariqa O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi delegatsiyasi vakillarining Irlandiyaga bo‘lgan qiziqarli va hodisalaru tashriflarga boy safari nihoyasiga yetdi.

Делегация Министерства сельского хозяйства РУ во главе с руководителем исполнительного аппарата министра Исроилом Холмирзаевым вместе с руководителями и экспертами Национального центра знаний, инноваций и агроуслуг в сельском хозяйстве (AKIS) побывали с рабочим визитом в Ирландии.
В рамках визита члены делегации посетили Национальный ботанический сад Ирландии. Плодоовощной колледж, который входит в состав государственного агентства TEAGASC – орган научных разработок, образования и агроуслуг в АПК, расположенный на территории сада. В этом колледже студенты и слушатели краткосрочных курсов (5-6 месячные курсы) изучают садоводство, лесоводство, цветоводство, овощеводство (в открытых и защищенных площадях), картофелеводство и грибоводство. Джон Мехлерн, директор колледжа, и Анна-Мария Батлер, руководитель отдела образования Teagasc, рассказали об ирландских сельскохозяйственных колледжах и Национальном ботаническом саде.
Расположение этих колледжей в Национальном ботаническом саду предоставляет студентам уникальную образовательную возможность. Обучение судентов садоводству в этом саду началось в 1812 году. В настоящее время на всех курсах обучается 300 студентов.
Учебная программа сформирована по направлениям. Студенты могут работать на фермах после окончания 6-го уровня в колледже, но в дальнейшем администрация поощряет их продолжать обучение, чтобы получить 7-8-й уровень (что эквивалентно степени бакалавра). Выпускники с такими степенями признаются В Ирландии специалистами высокого класса с профессиональными знаниями.
Представители Министерства сельского хозяйства Узбекистана приняли участие в семинаре “Охват населения в распространении знаний и информационно-инновационной деятельности” (KT Outreach and Innovation), организованном Марком Гибсоном, руководителем отдела Агентства Teagasc. Марк Гибсон представил аудитории организационную схему, подробно описывающую функциональную взаимосвязь всех участников деятельности Teagasc. В ходе семинара рассказали о создании модуля e-learning в качестве одного из современных методов, а также его роли в повышении уровня знаний фермеров. Было отмечено, что Teagasc широко использует системы цифровых коммуникаций в своей деятельности, таких как маркетинг электронной почты, распространение инновационных видеороликов, ведений социальных сетей, вебинары и тренинги.
Члены делегации также посетили Дублинский университет, где познакомились с факультетом сельскохозяйственных и пищевых наук.
University College Dublin (USD) был основан в 1854 году и считается одним из ведущих университетов Европы, предлагающим образование по направлениям бакалавриата, магистратуры и докторантуры. Здесь также проводятся инновационные научные исследования. Университет изучает проблемы не только Ирландии, но и глобальные вопросы мира, сегодня в учреждении обучается более 37 000 студентов из 152 стран мира.
В соответствии со «Стратегией роста университета на 2020–2024 годы» спектр исследований и инноваций в USD включает широкий спектр сотрудничества с отдельными учеными, исследовательскими группами, стартапами, а также отраслевыми и другими партнерами.
Сотрудники Минсельхоза Узбекистана посетили демонстрационную ферму Tullamor в районе Оффали, где встретились с руководством журнала для фeрмеров.
120 000 фермерских хозяйств регулярно получают журнал, который выходит тиражом 60 000 экземпляров каждую неделю. В нем есть материалы о проблемах фермеров, текущих исследованиях и политической деятельности в области сельского хозяйства. Журналом организована и демонстрационная ферма, работающая в сфере животноводства. Каждый год около тысячи фермеров приезжают сюда, чтобы познакомиться с проводимой работой. На ферме площадью 80 га разводят около 100 голов племенного крупного рогатого скота и около 250 овец. Важно отметить, что демонстрационной фермой управляют через мобильное приложение. В приложение постоянно вводятся данные о перемещениях стада, потреблении корма и другие важные данные.
В ходе визита была изучена и деятельность ассоциации Tirlan, крупнейшего кооператива ирландских фермерских хозяйств. Этот кооператив добился успеха мирового уровня, он одни из крупнейших производителей молочной продукции в Ирландии. Учреждение, управляемое фермерами, имеет 11 перерабатывающих предприятий, 52 сельскохозяйственных филиала, более 2000 сотрудников и в 2020 году планирует получить доход в 3 млрд. евро.
Исследовательская работа расположенного Научно-исследовательского центра животноводства и пастбищ, Государственного агентства Тегаск, который считается Ирландской системой знаний и инноваций в сельском хозяйстве (AKIS), вызвала большой интерес у членов делегации. Учреждение проводит исследования по 2 направлениям: животные и бионауки и пастбища. В центре проводятся научные исследования по проблемам в деятельности фермерских хозяйств, снижению образования углекислых газов в окружающей среде при производстве мяса от скота, выращиванию качественного мяса, разведению высокопродуктивных животных.
Посещая департамент пастбищ научно-исследовательского центра скотоводства и пастбищ в городе Корк, научный сотрудник Майкл О’Лирий предоставил полную информацию о деятельности департамента. В 2013 году исследователи разработали мобильное приложение «PastureBase Ireland» (Пастбищная база Ирландии), которую широко используют сейчас по всей Ирландии. Данные вносятся в мобильное приложение фермерами, консультантами и студентами и анализируются экспертами Тегасского государственного агентства, а также туда же вносят научно обоснованные выводы об общих показателях продуктивности пастбищ. С помощью этого мобильного приложения у фермерских хозяйств есть возможность контролировать количество корма, доступных на их пастбищах и получать информацию об увеличении их объема.
Следующим пунктом назначения был Центр исследований пищевых продуктов государственного агентства Tegasc, расположенный в городе Корк. Центр работает в таких областях, как безопасность пищевых продуктов, биологические науки, качество, химия и технология пищевых продуктов, а также промышленность. Его цель – повышение конкурентоспособности пищевых предприятий, поощрение диверсификации продуктов питания, расширение портфеля продукции, увеличение добавленной стоимости и предоставление научно обоснованных предложений.
Во время ознакомления с деятельностью Колледжа университета Корк (University of College Cork) профессор Франк Бакли дал подробную информацию об университете. Факультет биологии, наук о Земле и окружающей среде этого вуза работает в сотрудничестве с Тегасским государственным агентством. 70% обучения проводится в аудитории, 30% на практике. На 3-4-курсах студенты проходят практику в фермерских хозяйствах и на производственных предприятиях. Для студентов и преподавателей университетов созданы возможности для проведения научных исследований в Центре исследований пищевых продуктов.
В ходе визита состоялась встреча с Брэйном Кэрроллом, главой Ассоциации сельскохозяйственных консультантов, которая действует в рамках частной системы консультирования в сфере сельского хозяйства в Ирландии. Эта ассоциация была основана в 1979 году и зарегистрирована как Ассоциация независимых сельскохозяйственных консультантов Ирландии в 1981 году. Всего членами ассоциации являются 55 000 фермерских хозяйств (около 40% от общего числа фермерских хозяйств). У ассоциации более 165 офисов обслуживания по всей Ирландии, около 280 специалистов по сельскому хозяйству и 11 специалистов по лесному хозяйству. Ассоциация финансирует себя за счет рекламы продукции различных производителей и предоставления консультационных услуг в области сельского хозяйства.
Поездка представителей Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан в Ирландию была интересной, насыщенной и очень продуктивной.