2022-yil 26-oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov Eronning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Hamid Nayyirobodiy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Bugungi kunda ikki davlat o‘rtasida bir qator yo‘nalishlar, xususan qishloq xo‘jaligi sohasida ham manfaatli hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan.
Joriy yilning sentyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lib o‘tgan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti Sammitida Eron tarafi bilan qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlik bo‘yicha idoralararo Memorandum imzolangan.
Aziz Voitov eronlik olim va mutaxassislarning zaʼfaron va pista yetishtirish borasida erishgan yutuqlarini eʼtirof etdi. Shu jihatdan, mazkur tajribani O‘zbekistonda tatbiq etish maqsadida Eronning Haydari Torbat universiteti qoshidagi Zaʼfaron ilmiy instituti va O‘zbekistonning O‘simliklar genetik resurslari ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha taklif bildirdi.
Uchrashuv davomida Erondan kartoshkaning sog‘lom va virussiz “minituber” (mini tuganak) urug‘ligini olib kelish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish istiqbollari muhokama etildi. Bu borada Eron Milliy kartoshkachilik uyushmasi hamda O‘zbekistonning Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti o‘rtasida ilmiy-amaliy hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish belgilab olindi.
Qishloq xo‘jaligi vazirining takliflari orasida mamlakatimizning qurg‘oqchil hududlarida bug‘doy yetishtirishning yangi agrotexnologiyalarini joriy qilish hamda quruq iqlimga moslashgan bug‘doy navlarini yaratish bo‘yicha O‘zbekistonning Janubiy dehqonchilik ilmiy-tadqiqot instituti va Eronning Qurg‘oqchil yerlarda qishloq xo‘jaligi ilmiy-tadqiqot instituti (Dryland Agricultural Research Institute) o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish masalasi ham bo‘ldi.
Qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlikka tegishli kun tartibidagi masalalarni muntazam muhokama qilish maqsadida Eron tomoniga ikki davlat agrosanoat majmuasini rivojlantirish uchun masʼul tegishli idoralar vakillaridan iborat O‘zbekiston-Eron qo‘shma ishchi guruhini tashkil etish va uning yig‘ilishini 2023-yilning fevral oyida Toshkent shahrida o‘tkazish taklifi bildirildi.
Aziz Voitov uchrashuv doirasida belgilangan masalalarni atroflicha muhokama qilish maqsadida Eron Islom Respublikasining Qishloq xo‘jaligi Jihodi vaziri Sayid Djavad Sadatinejad boshchiligidagi olim va mutaxassislardan iborat delegatsiyasini O‘zbekistonga taklif etdi va ushbu tashrifni tashkil etishga hamda kelgusida Eron tomoni bilan agrar yo‘nalishlarda hamkorlik qilishga tayyorligini bildirdi.

26 октября 2022 года министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Азиз Воитов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Ирана в Узбекистане Хамидом Наййиробади.
Сегодня между двумя странами налажены взаимовыгодные отношения по ряду направлений, в частности, в сфере сельского хозяйства.
Существует Меморандум о сотрудничестве в области сельского хозяйства, подписанном с Ираном на Саммите Шанхайской организации сотрудничества, состоявшемся в Самарканде в сентябре текущего года.
Азиз Воитов подчеркнул достижения иранских ученых и специалистов в области выращивания шафрана и фисташки. В связи с этим, с целью внедрения этого опыта в Узбекистане, он выступил с предложением наладить сотрудничество между Научным институтом шафрана при Университете Хайдари Торбат Ирана и Научно-исследовательским институтом генетических ресурсов растений Узбекистана.
В ходе встречи обсуждались перспективы налаживания сотрудничества по импорту из Ирана здоровых и безвирусных «минитубер» (миниклубеньковых) семян картофеля. В связи с этим было принято решение об установлении научно-практических отношений сотрудничества между Национальной ассоциацией картофелеводов Ирана и Научно-исследовательский институт овощных, бахчевых культур и картофелеводства Узбекистана.
Среди предложений министра сельского хозяйства также прозвучало – внедрение новых агротехнологий возделывания пшеницы в засушливых районах нашей страны и налаживание сотрудничества между Научно-исследовательским институтом земледелия в Южных районах Узбекистана и Научно-исследовательским институтом сельскохозяйственных исследований засушливых земель Ирана (Dryland Agricultural Research Institute) по созданию адаптированных к засушливому климату сортов пшеницы.
В целях регулярного обсуждения вопросов повестки дня, связанных с сотрудничеством в области сельского хозяйства, иранской стороне было предложено создать узбекско-иранскую совместную рабочую группу в составе представителей профильных ведомств, ответственных за развитие агропромышленного комплекса двух стран, и провести эту встречу в Ташкенте в феврале 2023 г.
Азиз Воитов пригласил в Узбекистан делегацию ученых и специалистов во главе с министром Жиходи сельского хозяйства Исламской Республики Иран Сайидом Джавадом Садатинежадом для детального обсуждения вопросов, определенных в рамках встречи, и выразил готовность организовать этот визит и сотрудничать с иранской стороной в различных отраслях сельского хозяйства.