2022-yil 28-oktyabr kuni qishloq xo‘jaligi sohasidagi O‘zbekiston-Tojikiston ishchi guruhining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv videokonferensaloqa (VKA) formatida o‘tkazildi.
O‘zbekiston tomonidan O‘zR Qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari, ishchi guruh hamraisi Qahramon Yuldashev, shuningdek, O‘zR Qishloq xo‘jaligi vazirligi boshqarmalari, uning huzuridagi tashkilotlar, markaz va agentliklarning mas’ul xodimlari ishtirok etdi. Mehmon mamlakat tomonidan Tojikiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Nigina Anvari, Tojikiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining mutasaddi va rahbar xodimlari hamda boshqa mutaxassislar ishtirok etdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qilishdan iborat.
Muloqot chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ayirboshlash hajmini oshirish, veterinariya va chorvachilik sohalarida hamkorlik qilish masalalari muhokama qilindi.
“Do‘stlik bog‘i”ni tashkil etish loyihasini amalga oshirish, bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikka e’tibor qaratildi.
Urug‘chilik bo‘yicha sheriklik, qishloq xo‘jaligi ilm-fan hamda ta’lim yo‘nalishidagi hamkorlik aloqalari rivojlanayotgani va kengayayotgani alohida ta’kidlandi.
Eslatib o‘tamiz, ishchi guruhning birinchi yig‘ilishi 2019-yilning aprel oyida Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan edi.
“Biz qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini Tojikiston bozoriga barqaror va uzoq muddatli yetkazib berish, istiqbolli qo‘shma investitsion loyihalarni amalga oshirish, agrar ilm-fanni rivojlantirish hamda agrar sohaga innovatsion yechimlarni joriy etishdan manfaatdormiz. Yaqinda Samarqandda bo‘lib o‘tgan SHHT Sammiti doirasida davlatlarimiz rahbarlarining uchrashuvi bo‘lib o‘tgani, unda ikki tomonlama va mintaqaviy kun tartibidagi eng dolzarb masalalar, jumladan, qishloq xo‘jaligi masalalari muhokama qilinganiga alohida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik ruhida jadal rivojlanmoqda. O‘zaro manfaatli hamkorlik iqtisodiyotning barcha tarmoqlarini qamrab olmoqda, – dedi O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Qahramon Yuldashev o‘z murojaatida.

28 октября 2022 года состоялось второе заседание узбекско-таджикской рабочей группы в области сельского хозяйства. Заседание проходило в формате видеоконференцсвязи (ВКС).
С узбекской стороны присутствовали заместитель министра сельского хозяйства РУ, сопредседатель рабочей группы с узбекской стороны Кахрамон Юлдашев, а также руководящие работники министерства сельского хозяйства РУ, подведомственных организаций, Центров и Агентств. С таджикской стороны присутствовали заместитель министра сельского хозяйства Республики Таджикистан Нигина Анвари, ответственные и руководящие сотрудники министерства сельского хозяйства Республики Таджикистан и другие специалисты.
Цель встречи обсуждение перспективных направлений сотрудничества между нашими странами.
На встрече обсуждались вопросы наращивания торговли сельхоз продукцией между нашими странами, сотрудничество в сферах ветеринарии и животноводства.
Уделили внимание реализации проекта по созданию «Сада дружбы» и сотрудничеству в области садоводства и тепличного хозяйства.
Особо отметили развитие и расширение партнерства по семеноводству и взаимодействию в сфере аграрной науки и образования.
Отметим, что первое заседание рабочей группы состоялось в апреле 2019 года в Душанбе.
«Мы заинтересованы в стабильных и долгосрочных поставках нашей аграрной продукции на таджикский рынок, реализации совместных перспективных инвестпроектов, развитии аграрной науки и внедрении инновационных решений в сектор агропромышленного комплекса. Хотел бы акцентировать внимание на недавнюю встречу глав наших государств на полях Саммита ШОС в Самарканде, в рамках которой обсуждены наиболее актуальные вопросы двусторонней и региональной повестки, в том числе аграрная тематика.
Отношения между Узбекистаном и Таджикистаном динамично развиваются в духе стратегического партнерства. Взаимовыгодное сотрудничество охватывает все отрасли экономики», – отметил в своем обращении заместитель министра сельского хозяйства РУ Кахрамон Юлдашев.