Bugun Xalqaro Qishloq Xo‘jaligi universitetida Toshkent davlat agrar universiteti qoshidagi akademik litseyi o‘quvchilari uchun “Pre-foundation” kurslari haqida tanishtiruv tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda 180 nafarga yaqin o‘quvchilar va ustozlar ishtirok etishdi.
Ushbu kurslar nima maqsada o‘tkazildi? Aslida, har bir oliygoh o‘zining sifatli taʼlim tizimini va talabalarning bilimli hamda sohaning haqiqiy mutaxassislari bo‘lishini taʼminlash maqsadida mana shunday o‘quv kurslari tashkil etadi. Bu o‘quv kurslari ham Xalqaro Qishloq xo‘jaligi universitetiga kirish uchun zarur bo‘lgan bilim va ko‘nikmalarni rivojlantirishga mo‘ljallangan. Kursda o‘qish davomida ishtirokchilar ingliz tilini puxta o‘zlashtirishi, tanqidiy fikrlash ko‘nikmalarini oshirishlari mumkin. Shuningdek, ushbu kurs ularning tayyorgarlik yilidagi o‘quv faoliyatini yaxshilash uchun ingliz tilidagi akademik bilimlarini oshirishga qaratilgan.
O‘quvchilar o‘qish, yozish, tinglash va gapirish ko‘nikmalarini rivojlantirish orqali bir vaqtning o‘zida ingliz oliy ta‘limi, agrobiznes lug‘ati va madaniy sharoitlar doirasida akademik ingliz tili me‘yorlari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Kursning afzalliklari. Ushbu o‘quv kurslarining afzalliklari shundaki, ishtirokchilar chet ellik professor o‘qituvchilardan taʼlim olishadi va Xalqaro qishloq xo‘jaligi universitetiga kirish uchun kafolatlangan grant sohibiga aylanishadi. Darvoqe, bu yerda darsdan tashqari qo‘shimcha mashg‘ulotlar ham o‘tish imkoniyati mavjud. Seminarlar, ma‘ruzalar va boshqa bir qancha mashg‘ulotlarga asoslangan ingliz tili kursi haftada 3 marta 90 daqiqadan etib belgilangan.
Tadbirda o‘quvchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga universitetning professor-o‘qituvchilari va xodimlardan batafsil javoblar olishdi, shu bilan birgalikda, universitetda yaratilgan shart-sharoitlar va dars jarayonlarini kuzatishdi.

Сегодня в Международном сельскохозяйственном университете состоялось ознакомительное мероприятие по курсам «Pre-foundation» для учащихся академического лицея при Ташкентском государственном аграрном университете. В нем приняли участие около 180 студентов и преподавателей.
Для чего эти курсы? На самом деле каждый университет организует такие учебные курсы для того, чтобы его система образования была качественной, а студенты становились настоящими экспертами в своей области.
Эти учебные курсы также предназначены для развития знаний и навыков, необходимых для поступления в Международный сельскохозяйственный университет. В ходе курса участники могут досконально освоить английский язык и улучшить навыки критического мышления. Также данный курс направлен на улучшение академических знаний студентов по английскому языку с целью повышения их успеваемости в подготовительном году.
Развивая навыки чтения, письма, аудирования и разговорной речи, студенты получат возможность ознакомиться с английским языком высшего образования, агробизнесовой лексикой и академическими нормами английского языка.
Преимущества курса. Преимущества данных курсов обучения в том, что участники получают образование у зарубежных профессоров и становятся обладателями гарантированного гранта для поступления в Международный сельскохозяйственный университет. Кстати, здесь есть возможность брать дополнительные занятия. Наш курс английского языка, основанный на семинарах, лекциях и ряде других мероприятий, запланирован 3 раза в неделю по 90 минут.
Учащиеся лицея получили подробные ответы от профессоров и преподавателей университета, а также наблюдали за условиями и учебными процессами в университете.