AQSH Xalqaro taraqqiyot agentligi (USAID) o‘g‘itdan samarali foydalanishni qo‘llab-quvvatlashda tuproq/barglarni tahlil qilish xizmatlarini joriy etish yoki takomillashtirishni moliyalashtirish maqsadida tanlov boshlamoqda. Tanlovga O‘zbekiston xususiy korxonalaridan konseptual arizalar qabul qilinadi. Finalchilarga 2 mlrd so‘mgacha bo‘lgan asbob-uskunalar va/yoki individual treninglar taqdim etiladi.
Tanlov tuproqni to‘g‘ri tahlil qilish va o‘g‘itlardan ongli ravishda foydalanish imkonini beradigan eng yaxshi ilovalarni tanlab olishga qaratilgan. Bu, o‘z navbatida, hosildorlikni sezilarli darajada oshirish, o‘g‘itlar tufayli atrof-muhitga yetkaziladigan zararni kamaytirish imkonini beradi.
USAIDning O‘zbekistondagi missiyasi direktori Mikaela Meredit shunday dedi: “USAID Ўзбекистон ҳукумати ва агробизнес вакиллари билан ҳамкорликда мамлакатдаги ишлаб чиқарувчиларга маҳаллий ва халқаро бозор талабларини қондириш, қишлоқ хўжалигидаги маҳсулдорликни кўпайтириши ва ундаги даромадларни оширишда ёрдам беради. Агар агробизнес вакиллари ўғитдан самарали фойдаланса озиқ-овқат маҳсулотларининг нархи пасайиб, ишлаб-чиқариш ҳажми ошади, бу эса ўз навбатида қишлоқ хўжалиги соҳасининг юксалишига хизмат қилади”.
Joriy yilda USAID oziq-ovqat mahsulotlarining mo‘lligini ta’minlash maqsadida o‘zbek fermerlari va o‘g‘it ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha 2 million AQSH dollari miqdoridagi mablag‘ ajratilishini e’lon qildi.
O‘simliklarni yetishtirishning asosiy bosqichlarida o‘g‘itlardan foydalanish fermerlarga hosil va daromadni oshirish imkonini beradi. Biroq O‘zbekistondagi ko‘pchilik fermerlar tuproqni tekshirish imkoniga ega bo‘lmagani bois o‘g‘itlarni noto‘g‘ri vaqtda yoki yetarli bo‘lmagan yo bo‘lmasa, ortiqcha miqdorda ishlatishiga olib keladi. O‘g‘itlardan nomaqbul foydalanish o‘simliklarning o‘sishiga salbiy ta’sir qiladi, atrof-muhitning ifloslanishiga va tuproqning degradatsiyasiga olib keladi, bu esa past hosildorlikka yetaklovchi omildir.
Shu bois tuproqni muntazam ravishda tekshirish o‘g‘itlardan foydalanishni optimallashtirish va hosildorlikni oshirishda muhim ahamiyatga ega.
Fermerlar va agroбизнесларни muayyan ekinlarni yetishtirish uchun zarur bo‘lgan o‘g‘it turlari va miqdori haqida o‘z vaqtida va aniq ma’lumot bilan ta’minlash maqsadida USAID Agrobiznesni rivojlantirish loyihasi tanlov finalchilari bilan tuproq va barg tahlili bo‘yicha xizmatlarini yaratish yoki mavjudlarini takomillashtirishga sarmoya kiritmoqchi.
Bundan tashqari, dastur doirasida keng turdagi xizmat ko‘rsatuvchi mutaxassislar va maslahatchilar fermerlar va agrofirmalarga qo‘shimcha yo‘l-yo‘riq ko‘rsatish uchun tuproq va barg tahlilining ilg‘or usullari bo‘yicha o‘qitiladi. Ariza topshirishning oxirgi muddati – 2022-yil 15-dekabr.

Агентство США по международному развитию (USAID) объявляет конкурс, направленный на поддержку внедрения и усовершенствования услуг анализа почвы и листьев. На конкурс будут приняты концептуальные заявки от частных предприятий Узбекистана. Финалисты получат оборудование и/или индивидуальное обучение на сумму до 2 млрд сумов.
Конкурс направлен на выбор лучших заявок, в результате финансирования которых будет проведен точный анализ почвы и проводится осознанное использование удобрений. Это, в свою очередь, позволит значительно повысить урожайность и снизить ущерб окружающей среде, причиняемый удобрениями.
Директор миссии USAID в Узбекистане Микаэла Мередит отметила: «В сотрудничестве с правительством Узбекистана USAID оказывает поддержку агропредприятиям в их стремлении удовлетворить потребности местного и международного рынка, а также оказывает содействие в повышении их производительности и увеличении доходов. Эффективное использование удобрений агропредприятиями позволит обеспечить стабильность цен на продукты питания и одновременно рост сельскохозяйственного сектора».
В этом году USAID объявило о выделении дополнительного финансирования на сумму 2 миллионов долларов США направленного на оказание поддержки узбекским фермерам и производителям удобрений с целью обеспечения доступности продуктов питания.
Применение удобрений на ключевых этапах выращивания растений позволяет фермерам увеличивать урожай и прибыль. Однако большинству фермеров в Узбекистане не доступно тестирование, что приводит к использованию удобрений в неподходящее время, либо в недостаточном или избыточном количестве. Неоптимальное использование удобрений негативно влияет на рост растений, вызывает загрязнение окружающей среды и деградацию почвы, что приводит к низкой урожайности сельскохозяйственных культур. Таким образом, регулярное тестирование почвы имеет решающее значение в оптимизации использования удобрений и повышения урожайности.
С целью предоставления фермерам и агробизнесу своевременной и точной информации о типах и количествах удобрений, необходимых для выращивания конкретных культур, Проект USAID по развитию агробизнеса намерен инвестировать совместно с финалистами конкурса в создание или улучшение существующих услуг анализа почв и листьев.
Кроме того, в рамках программы эксперты и консультанты предоставляющие расширенные услуги, будут обучены передовым методам анализа почвы и листьев для дальнейшего предоставления рекомендаций фермерам и агробизнесу. Крайний срок подачи заявок – 15 декабря 2022 г.