Oʻzbekiston Respublikasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi tomonidan Yevropa Ittifoqi va Birlashgan Millatlar Tashkiloti Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) texnik koʻmagida “Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi sohasidagi donorlar Forumi” boʻlib oʻtdi.
Forumda Yevropa Ittifoqining Oʻzbekistondagi delegatsiyasi, FAO, UNDP, UNESCO, UNICEF, WB, ADB, GIZ, TIKA, IFAD kabi 30 dan ortiq Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sektorini rivojlantirish hamkorlari, xalqaro moliyaviy institutlar, donor tashkilotlar, shuningdek, turli davlatlarning mamlakatimizdagi elchixonasi vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilish qismida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik islohotlar agentligi direktori Shuhrat Vafayev Davlat rahbarining Qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sektorini yanada rivojlantirish yuzasidan olib borayotgan islohotlari, jumladan, oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xoʻjaligi yerlarini isloh qilish, qishloq xoʻjaligida oziq-ovqat subsidiyalari haqida so‘zlab berdi, asosiy davlat institutlari va xizmatlarini kuchaytirish borasidagi harakatlarni jadallashtirish uchun yaratilayotgan huquqiy asoslarni taʼkidlab oʻtdi:
“Mazkur yigʻilishning tasdiqlangan bayonnomasi doirasida Strategik islohotlar agentligiga milliy darajada yordam koʻrsatish topshirilgan. Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish strategiyasida belgilab berilgan koʻplab islohot tadbirlari samarali amalga oshirilishi bir qancha vazirlik, idora va qoʻmitalar hamkorligini ko‘zda tutishini inobatga olgan holda, yordam birinchi navbatda sohadagi idoralararo hamkorlikni mustahkamlashga qaratilishi zarur. Shularni hisobga olib, biz Qishloq xoʻjaligi vazirligi bilan agrar va oziq-ovqat sohasida muhim islohotlarni ishlab chiqish va amalga oshirish boʻyicha bir qator maxsus texnik ishchi guruhlarni tashkil etishga koʻmaklashishga kelishib oldik”.
Tadbirning amaliy qismida, Qishloq xoʻjaligi vaziri maslahatchisi Alisher Shukurov Oʻzbekiston Prezidenti Farmoni bilan tasdiqlangan Qishloq xoʻjaligini rivojlantirish strategiyasining dastlabki uch yillik ijrosi tahlillari, erishilgan yutuqlar va ishlanish zarur boʻlgan yoʻnalishlar boʻyicha taqdimot qildi.
“Oxirgi uch yil ichida savdoni liberallashtirish, eksport cheklovlarini qisqartirish yuzasidan qator islohotlar amalga oshirildi, paxta terimida bolalar va majburiy mehnatdan foydalanishga toʻliq barham berildi. Erishgan yutuqlarimiz salmogʻi yuqori. Ammo, asosiy ishlar hali oldinda. Qishloq xoʻjaligi vazirligiga soʻnggi yillarda jalb qilingan investitsiyalar 1,8 milliard dollarni tashkil etadi. Kelgusi yillar davomida Strategiya indikatorlariga erishish uchun shu kabi mablagʻlardan oqilona, sektorda mavjud boʻshliqlarni toʻldirish uchun foydalanish koʻzda tutilgan”, – dedi u.
Shundan soʻng, YeI ASK Facility loyihasi rahbari Adrian Nil Oʻzbekiston agrar sektoriga yoʻnaltirilgan xalqaro koʻmak dasturlari, loyihalarni muvofiqlashtirish toʻgʻrisidagi taqdimotini namoyish etdi:
– Sektorda mavjud loyihalar, dasturlar faoliyatini Strategiya ustuvorliklari bilan toʻliq muvofiqlashtirish kerak. Afsuski, biz, xalqaro hamjamiyat vakillari oʻrtasida baʼzan shu narsa yetishmaydi. Vaziyatlar boʻladiki, uch-toʻrtta tashkilot bir-biridan bexabar holda bir xil loyiha ustida ishlaydi. Vaholanki, bir-birimizdan ayro emas, balki birlashib ishlashimiz, loyiha boʻyicha bor axborotlarni boʻlishib, yoʻq maʼlumotlarni birgalikda toʻldirishimiz nafaqat oʻzimiz, balki Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi uchun birdek foydali. Unutmasligimiz zarur, oʻzaro muloqot – muvaffaqiyat kaliti.
Forum yakunida ishtirokchilar oʻrtasida qizgʻin muhokamalar boʻlib oʻtib, xalqaro moliyalashtiriladigan loyihalarni muvofiqlashtirish, maqsadli yoʻnaltirish va taʼsirini yanada yaxshilash hamda oziq-ovqat sektorining kelajakdagi oʻsishi va rivojlanishi uchun sheriklikni mustahkamlashga kelishib olindi.

«Форум доноров в области продовольствия и сельского хозяйства» был проведен Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан при технической поддержке Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединённых Наций (ФАО) и Европейского Союза.
В форуме приняли участие делегация Европейского Союза в Узбекистане, более 30 партнеров по развитию агропродовольственного сектора Узбекистана, такие как FAO, UNDP, UNESCO, UNICEF, WB, ADB, GIZ, TIKA, IFAD, международные финансовые институты, донорские организации, а также представители посольств различных стран в нашей стране.
Во вступительной части мероприятия директор Агентства стратегических реформ при Президенте Республики Узбекистан Шухрат Вафаев рассказал о реформах, проводимых главой государства для дальнейшего развития агропродовольственного комплекса, включая продовольственную безопасность, реформу сельскохозяйственных земель, продовольственные субсидии в сельском хозяйстве, подчеркнул правовую базу, создаваемую для ускорения таких действий, как укрепление основных государственных институтов и служб: «В рамках утвержденного протокола этого заседания Агентству стратегических реформ было поручено предоставить поддержку на национальном уровне. Учитывая, что многие из мер по реформированию, изложенных в Стратегии развития сельского хозяйства, требуют сотрудничества нескольких министерств, ведомств и комитетов для их эффективной реализации, помощь должна быть направлена на укрепление межведомственного взаимодействия в сфере. С учетом этого мы договорились с Минсельхозом о содействии в создании ряда специальных технических рабочих групп для разработки и реализации важных реформ в аграрно-продовольственной сфере».
В практической части мероприятия советник министра сельского хозяйства Алишер Шукуров выступил с презентацией по анализу реализации за первые три года Стратегии развития сельского хозяйства, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан, о достигнутых успехах в областях, над которыми необходимо работать.
«За последние три года проведен ряд реформ в связи с либерализацией торговли, снижением экспортных ограничений. Полностью отменено использование детского и принудительного труда при сборе хлопка. Это очень весомые достижения. Но основная работа еще впереди. Привлеченные инвестиции за последние годы, составляют 1,8 млрд долл. США. Для достижения показателей Стратегии в ближайшие годы планируется рационально использовать средства для восполнения существующих пробелов в отрасли», — сказал он.
После этого руководитель проекта EU ASK Facility Адриан Нил представил свою презентацию о координации международных программ помощи и проектов, направленных на аграрный сектор Узбекистана: «Необходимо полностью согласовать деятельность существующих проектов и программ в отрасли с приоритетами Стратегии. К сожалению, именно этого порой не хватает нам, представителям международного сообщества. Бывают ситуации, когда три-четыре организации работают над одним и тем же проектом, не зная друг о друге. Однако не только нам, но и сельскому хозяйству Узбекистана выгодно работать вместе, а не отделяться друг от друга. Мы не должны забывать, что общение является ключом к успеху», – отметил Адриан Нил.
В конце форума участники обсудили и договорились о дальнейшем улучшении координации, адресности и воздействия проектов, финансируемых на международном уровне, а также укреплении партнерских отношений для будущего роста и развития сектора продовольствия.