Suv xo‘jaligi vazirligida Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan, BMT Taraqqiyot Dasturi (BMTTD) hamda O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligining hamkorlikdagi “Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sektorining yashil iqtisodiyotga inklyuziv o‘tishini qo‘llab quvvatlash va iqlimga yo‘naltirilgan qishloq xo‘jaligi bilimlari va innovatsion tizimini rivojlantirish (EU-AGRIN)” loyihasi doirasida “Qishloq xo‘jaligida yer va suv resurslaridan samarali foydalanish” mavzusidagi seminar bo‘lib o‘tdi.
Unda Qishloq xo‘jaligi vazirining o‘rinbosari Alisher To‘rayev, BMTTD loyihasi xodimlari, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy Tadqiqot Universiteti, Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot instituti, Toshkent, Farg‘ona va Qashqadaryo viloyat hokimliklari va u yerda faoliyat olib boruvchi AKIS agroxizmatlar markazlari hamda qishloq xo‘jaligi sohasida faoliyat olib boruvchi oliy va o‘rta maxsus o‘quv yurtlari, ilmiy-tadqiqot institutlarining soha mutaxassislari va NNTlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari dastlab Irrigatsiya va suv muammolari ilmiy-tadqiqot institutining sug‘orish texnologiyalari va texnikasi, gidrotexnika va melioratsiyada gidrodinamika jarayonlarini modellashtirish va Meliorativ texnika va mexanizmlar laboratoriyasi hamda Saniplast korxonasi faoliyati bilan yaqindan tanishib, korxona tomonidan ishlab chiqarilayotgan tomchilatib sug‘orish tizimlarini ko‘zdan kechirishdi.
“Global iqlim o‘zgarishi natijasida so‘nggi yillarda suv tanqisligi va ichki irrigatsiya tarmoqlarining asosiy qismi yaroqsiz holatga kelganligi sabab, sug‘oriladigan ekin yerlarining meliorativ holati yomonlashib bormoqda. Buning oqibatida fermer va dehqonlar suv tanqisligidan eng ko‘p zarar ko‘rib, hosildorlik pasayishiga duch kelishmokda. Bu esa, qishloq xo‘jaligining umumiy iqtisodiyotga salbiy taʼsirini ko‘rsatmoqda. Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan EU-AGRIN loyihamiz doirasida, yuqoridagi muammo va kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida, namunaviy hududlarimiz hisoblanmish Toshkent, Farg‘ona va Qashqadaryo viloyatlaridagi kichik fermer va dehqon ho‘jaliklarida Yevropaning yetuk tajribasini qo‘llashni rejalashtirganmiz. Iqlim o‘zgarishiga moslashib, yer va suv resurslarini tejaydigan texnologiyalardan unumli foydalangan holda, suvsizlikka chidamli ekin turlarini yaratish va ularni sinovdan o‘tkazish orqali dehqon va fermer xo‘jaliklariga innovatsiyalarni joriy etishga ko‘maklashishni maqsad qilganmiz. Bugungi seminar soha mutaxassilariga foydali bo‘lishiga umid qilamiz”, – dedi EU-AGRIN loyihasining milliy koordinatori Ulug‘bek Islamov.
Seminarda yer resurslaridan samarali foydalanish, tuproq unumdorligi holati buzilishining oldini olish, sifatli mahsulot yetishtirish borasidagi ilg‘or tajribalarni ommalashtirish xususida atroflicha so‘z yuritildi. Hususan, sohaning yetuk mutaxassislari tomonidan “Qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishining umumiy barqarorligiga erishishda suvning ahamiyati: Yevropa Ittifoqi va global siyosatining umumiy ko‘rinishi”, “Sug‘oriladigan maydonlarda “dala sug‘orish tizimi – SMART” texnologiyasini joriy qilish”, “Yer – suv resurslaridan oqilona foydalanish va sho‘rlangan yerlar melioratsiyasi”, “Suv xo‘jaligi tizimini raqamlashtirishda “Aqlli suv” qurilmalari”, “Qishloq xo‘jaligida suv hisobini yuritish: innovatsion usullar” va “Iqlim o‘zgarishi sharoitida suv tanqisligini yumshatish” mavzularidagi taqdimotlari tinglandi.
Shuningdek, yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish ishlarini tizimli tashkil etish, cho‘llanishning oldini olish, qishloq xo‘jaligi ekinlarini almashlab ekish, shaxsiy tomorqalardan samarali foydalanishda resurtejamkor ilg‘or texnologiyalarni joriy etish kabi mavzular bo‘yicha tadbir ishtirokchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollariga soha mutaxassislaridan javob oldilar.

В рамках проекта Программы развития ООН (ПРООН) и Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан «Поддержка инклюзивного перехода к зеленой экономике в агропродовольственном секторе и развитие климатически оптимизированной системы знаний и инноваций в сельском хозяйстве Узбекистана» («EU-AGRIN»), финансируемого Европейским Союзом, проведен семинар на тему «Эффективное использование земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве».
В семинаре приняли участие заместитель министра сельского хозяйства РУ Алишер Тураев, сотрудники проекта ПРООН, Национального исследовательского университета «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства», НИИ ирригации и водных проблем, хокимиятов Ташкентской, Ферганской и Кашкадарьинской областей и действующих Центров агроуслуг AKIS, а также специалисты высших и средних специальных учебных заведений сферы сельского хозяйства, научно-исследовательских институтов и представители ННО.
Участники мероприятия сначала ознакомились с технологиями и приемами орошения НИИ ирригации и водных проблем, моделированием гидродинамических процессов в гидротехнике и мелиорации, с деятельностью Лаборатории техники и механизмов мелиорации и предприятия «Санипласт» и выпускаемыми предприятием системами капельного орошения.
«В результате глобального изменения климата в последние годы маловодье и основная часть внутренних оросительных сетей пришли в негодность, ухудшается мелиоративное состояние орошаемых пахотных земель. В результате фермеры и дехкане больше всего страдают от нехватки воды и сталкиваются со снижением урожайности. Это свидетельствует о негативном влиянии сельского хозяйства на экономику в целом. В рамках нашего проекта EU-AGRIN, финансируемого Европейским Союзом, для устранения вышеуказанных проблем и недостатков мы планируем использовать передовой европейский опыт в мелких фермерских и дехканских хозяйствах Ташкентской, Ферганской и Кашкадарьинской областях, которые стали пилотными регионами проекта. Мы стремимся помочь дехканам и фермерским хозяйствам внедрять инновации, создавая и тестируя засухоустойчивые сорта культур, адаптируя к изменению климата и используя технологии, экономящие земельные и водные ресурсы. Надеемся, что сегодняшний семинар будет полезен для специалистов отрасли», — сказал национальный координатор проекта EU-AGRIN Улугбек Исламов.
На семинаре состоялось подробное обсуждение вопросов эффективного использования земельных ресурсов, предотвращения ухудшения плодородия почв, популяризации передового опыта выращивания качественной продукции. В частности, были заслушаны презентации на такие темы, как «Значение воды в достижении общей устойчивости сельскохозяйственного производства: обзор политики Европейского Союза и мира», «Внедрение технологии «Система полевого орошения — SMART» на орошаемых землях», «Рациональное использование земельными и водными ресурсами и мелиорация засоленных земель», «Устройства «Умная вода» в цифровизации системы управления водными ресурсами», «Учет воды в сельском хозяйстве: инновационные методы» и «Смягчение дефицита воды в условиях изменения климата».
Кроме того, участники мероприятия получили ответы на интересующие их вопросы по таким темам, как системная организация работы против деградации земель, предотвращение опустынивания, севооборот сельскохозяйственных культур, внедрение передовых технологий для эффективного использования приусадебных участков.