O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligida moyli o‘simliklarni qayta ishlovchi ekspluatatsiya xarajatlari kam, mustahkam uskunalar ishlab chiqaruvchi Amerikaning “Crown Iron Works” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokarada O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vaziri Aziz Voitov va “Crown Iron Works” kompaniyasining savdo bo‘yicha direktori Greg Xayder respublikada kuniga 4000 tonna soyani qayta ishlaydigan yirik korxona yaratish g‘oyasini muhokama qildilar.
Loyihani moliyalashtirish uchun tomonlar kreditga layoqatlilikni oshirish vositasi bo‘lgan eksport kreditlarini kafolatlash dasturini (GSM-102) jalb qilish, AQSHdan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qiluvchilarga bozorlarga chiqish va sotishni ko‘paytirishga yordam berish imkoniyatlarini muhokama qildilar.

В стенах Министерства сельского хозяйства Узбекистана прошла встреча с представителями американской компании “Crown Iron Works”, которая производит мощное оборудование по переработке масличных семян с низкими эксплуатационными затратами.
На переговорах министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов и директор по продажам “Crown Iron Works” Грег Хайдер обсудили идею по созданию в республике крупного предприятия, которое сможет перерабатывать 4 000 тонн бобов сои в сутки.
Для финансирования проекта стороны обсудили возможность привлечения программы Экспортной кредитной гарантии (GSM-102), которая является инструментом повышения кредитоспособности, помогающей экспортерам сельскохозяйственной продукции из США иметь доступ к рынкам и увеличивать продажи.