Bugungi kunda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan ekin turlari uchun mos yer tanlashdan tortib, unga ishlov berish, yetishtirilgan hosilni yig‘ishtirib, iste’molchilarga yetkazib berishgacha bo‘lgan jarayonni raqamlashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu esa albatta ushbu jarayonda shaffoflikni ta’minlash, samaradorlikka erishish, mahsulot sifatini oshirishda, shuningdek, yetishtirilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining ma’lum bir hududlarda ehtiyojini oshirish yoki tushirish kabi sun’iy to‘siqlarga barham berishda muhim ahamiyatga ega.
Shu bois Vazirlik va uning huzuridagi “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” davlat muassasasi tomonidan qishloq xo‘jaligi yerlarini ijaraga berish, yer maydonlaridan oqilona foydalanish, suv resurslarini boshqarishni avtomatlashtirish, sohada foydalanuvchilarning malaka va ko‘nikmalarni shakllantirish, elektron tijorat va elektron bozorni rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi texnikalarini sinovdan o‘tkazish, subsidiyalarni ajratish kabi yo‘nalishlarda 10 dan ortiq raqamlashtirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mazkur axborot tizimlaridan foydalanish bo‘yicha yurtdoshlarimizning bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish maqsadida hududlarda o‘quv seminarlari tashkil etilmoqda. 2023 yil 30 yanvardan 28 fevralga qadar respublikaning barcha hududlarida o‘tkaziladigan o‘quv seminarlari mavjud axborot tizimlaridan foydalanuvchi klaster, fermer, dehqon, davlat idoralari bo‘linmalari hamda qiziqishi mavjud yurtdoshlarimiz uchun tashkil etilmoqda.
Sodda qilib aytsak, raqamlashtirish – bu eng avvalo sohada mashg‘ul bo‘lganlar bilan bir qatorda, qishloq xo‘jaligi bilan shug‘ullanishga jazm qilganlarga ham birdek qo‘l keladi. Boisi, avvallari mavhum yoki tushunarsiz bo‘lgan ko‘pgina masalalarga oydinlik kiritiladi. Ochiq ma’lumotlar taqdim etilishi orqali foydalanuvchilar elektron platformaning afzalliklari va qulayliklaridan o‘zlari, hech kimning yordamisiz foydalanishlari mumkin. O‘zgarib boruvchi bozor talablari va ayni kundagi mahsulot yetishtirish bilan bog‘liq barcha yangiliklar ayni platformalardan o‘rin oladi. Buning uchun esa seminar mohiyatini tushunish va unda ishtirok etib, bu boradagi bilimlarni takomillashtiish kifoya.
Mazkur seminarlarda shu jumladan qishloq xo‘jaligi maqsadlari, jumladan dehqon xo‘jaligini yuritish uchun ochiq elektron tanlovlar orqali yer maydonlarini ajratishda foydalaniladigan “E-IJARA” axborot tizimi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilar uchun subsiyadilarni ajratishga mo‘ljallangan “AGROSUBSIDIYA” axborot tizimi va ekinlarning holatini yerni masofadan zondlash materiallari yordamida tahlil qilish bo‘yicha “GEOAXBOROT” tizimlarining imkoniyatlari onlayn namoyish qilish bilan birga, foydalanish bo‘yicha tavsiyalar, shuningdek yuzaga kelgan savollarga batafsil javoblarni taqdim etilmoqda, foydalanuvchilarning tizimlarda ishlab bo‘yicha amaliy ko‘nikmalari shakllantirilmoqda.
Bugun Andijon viloyatining Buloqboshi va Shaxrixon tumanlari hamda Surxondaryo viloyatining Bandixon, Jarqo‘rg‘on, Qumqo‘rg‘on va Termiz tumanlarida mana shunday seminarlar o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “Agrosanoatni raqamlashtirish markazi” DM mutaxassislari ishtirokidagi ushbu seminarlar fevral oyining oxiriga qadar Qoraqalpog‘iston Respublikasi va barcha viloyatlarda o‘tkaziladi.
O‘quv seminarida ishtirok etish hamda o‘zingizni qiziqtirgan savollarga javob olish uchun quyidagi raqamlarga qo‘ng‘iroq qilishingiz mumkin:

Министерство сельского хозяйства уделяет особое внимание цифровизации сельскохозяйственных процессов. Таких, например, как подбор подходящей земли для конкретного вида сельскохозяйственной культуры, ее обработка, сбор выращенного урожая, доставка потребителям. Это, в свою очередь, важно для обеспечения прозрачности проводимой работы, повышения ее эффективности, улучшения качества продукции, а также устранения различных препятствий на пути развития аграрного сектора.
Цифровизация полезна не только тем, кто уже занимается сельским хозяйством, но и тем, кто только планирует стать аграрием. Имея открытую информацию, каждый может сам, без чьей-либо помощи, пользоваться преимуществами и удобствами электронных площадок.
Министерство и Государственное учреждение «Центр цифровизации агропромышленности» реализуют более 10 проектов в области цифровизации сельскохозяйственных процессов. В том числе, по таким направлениям, как сдача в аренду земель сельскохозяйственного назначения, рациональное использование земельных площадей, автоматизация управления водными ресурсами, формирование навыков и компетенций работников сферы, развитие электронной коммерции и электронного рынка, тестирование сельскохозяйственной техники и выделение субсидий.
С 30 января по 28 февраля текущего года в Республике Каракалпакстан и в областях проходят образовательные семинары для пользователей информационных систем, направленных на ускоренную цифровизацию сельскохозяйственной сферы. В их числе сотрудники профильных государственных ведомств, фермеры, дехкане и другие заинтересованные лица.
Участников семинаров подробно знакомят с такими информационными системами, как:
Слушатели семинаров также узнают о возможностях Геоинформационной системы. Она в удобном виде предоставляет информацию о состоянии сельскохозяйственных культур, полученную на основе анализа данных дистанционного зондирования Земли и полевых данных.
Цель обучения — повышение уровня знаний и улучшение навыков участников по использованию этих информационных систем.
Специалисты Министерства сельского хозяйства и Центра цифровизации агропромышленности дают рекомендации по применению информационных систем, подробные ответы на возникшие вопросы.
Отметим, что такие образовательные семинары состоялись сегодня в Булакбашинском и Шахриханском районах Андижанской области, а также Бандиханском, Джаркурганском, Кумкурганском и Термезском районах Сурхандарьинской области. До конца февраля они пройдут во всех регионах страны, а также Республике Каракалпакстан.
Чтобы принять участие в обучающем семинаре и получить ответы на все интересующие вопросы обращайтесь по телефонам: