O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar Milliy markazi (AKIS)da Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “Pegas-Agro” MCHJ (Rossiya) hamkorligida ko‘rgazmali seminar-trening tashkil etildi.
Ushbu seminar-trening O‘zbekiston qishloq xo‘jaligida mahsulot ishlab chiqaruvchilarni zamonaviy texnologiyalardan foydalanish usullari va vositalari bilan tanishtirish hamda ularning agrar sohadagi samaradorligini oshirish maqsadida tashkil etilgan.
Seminar ishtirokchilari — mahalliy fermerlar, lizing kompaniyalari vakillaridan iborat bo‘ldi. Tadbir doirasida “Тuman” o‘ziyurar transport vositalarining namunalari bilan tanishishtirildi. Ushbu texnikalarning qatorida turli purkagichlar, mineral o‘g‘itlar sepkichlar, multiinjektorlar va ekish modullari ham mavjud.
— Bu yerda innovatsion texnikalarning o‘g‘itlarni qo‘llash bo‘yicha imkoniyatlari namoyish etildi. Ushbu texnika rus aviatsiya muhandislari tomonidan ishlab chiqilgan. Ya‘ni, mashinaning o‘zi aviatsiya sohasida qo‘llaniladigan innovatsion ishlanmalardan foydalanadi. Ushbu texnika juda yengil va o‘simlikni bosmasligi bilan ahamiyatlidir. Mashina g‘ildiragining tuproqqa bosimi inson oyog‘ining bosimidan kamroq. U ko‘p qirrali va ko‘plab qo‘shimcha vazifalarga ega. Aslida, bunday mashinalardan biri bugungi kunda mavjud bo‘lgan 5 taga yaqin individual mexanizmlarni almashtiradi — dedi biznes diplomatiyasi Jamg‘armasi rahbari Mixail Panchenkov (Rossiya).
Seminar nazariy va amaliy tarzda o‘tkazilgani bois bu yerda texnikani o‘zingiz boshqarib, sinab ko‘rishingiz mumkin. Buning uchun u Rossiyadan maxsus olib kelindi. E‘tibor bering, 2013-yildan beri ilk bor 4 dona ishlab chiqarilgan bunday mashinalar mamlakatimizda allaqachon amaliyotga joriy etilgan. Bu safar ular eng so‘nggi, eng innovatsion rusumlarni, shu jumladan, uchuvchisiz texnologiyalarni ham olib kelishdi.
— Ishonchim komilki, ushbu texnika O‘zbekiston fermerlari, qishloq xo‘jaligi sohasi vakillari tomonidan talabgor bo‘ladi va sohada iqtisodiy samaraga erishishga yordam beradi. Axir, birinchi navbatda, u hosildorlikni oshirishga qaratilgan. Shuni ta‘kidlaymanki, mamlakatlarimiz o‘rtasida mavjud bo‘lgan sheriklik ushbu asosiy masalalarni hal qilishga qaratilgan. Bu yerda dilerlik markazini tashkil qilish rejada bor va bu ehtimol yagona bo‘lmaydi, – dedi Mixail Panchenkov.
Eslatib o‘tamiz, 2022-yil 1-2-dekabr kunlari Samara viloyatining (Rossiya) bir qator korxonalari vakillaridan iborat delegatsiya O‘zbekistonga biznes missiyasi bilan tashrif buyurgandi. “Pegas-Agro” MCHJ Rossiya biznes-diplomatiya jamg‘armasi ko‘magida O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi vazirligi, “O‘zagrolizing” AJ, O‘zbekiston paxta-to‘qimachilik klasterlari Assotsiatsiyasi bilan muzokaralar olib brogan edi.
Muzokaralar natijalariga ko‘ra, “Pegas-Agro” MCHJ va O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha Yo‘l xaritasi imzolandi. Ushbu seminar-trening imzolangan hujjatni amalga oshirish doirasida tashkil etilgan tadbirlardan biri bo‘ldi.

В Национальном центре знаний и инноваций в сельском хозяйстве (AKIS) прошел демонстрационный семинар-тренинг, организованный Министерством сельского хозяйства Узбекистана и ООО «Пегас-Агро» (Россия). Его цель – ознакомление сельскохозяйственных товаропроизводителей Узбекистана с методами и инструментами использования современных технологий, повышения эффективности сельского хозяйства.
Участники семинара – местные фермеры, представители лизинговых компаний. В рамках мероприятия можно было ознакомиться с образцами самоходных машин «Туман». В линейке этой техники представлены: штанговые и вентиляторные опрыскиватели, разбрасыватели минеральных удобрений, мультиинжекторы, высевающие модули.
– Здесь состоялась демонстрация возможностей инновационной техники по внесению удобрений. Данная техника разработана российскими авиационными инженерами. То есть в самой машине применены инновационные разработки, используемые в авиационной отрасли. Эта техника очень легкая и не давит растение. Давление колеса машины на почву меньше давления человеческой стопы. Она универсальна и обладает множеством дополнительных функций. Фактически одна такая машина заменяет порядка 5 существующих сегодня отдельных механизмов, – рассказал руководитель Фонда бизнес-дипломатии Михаил Панченков (Россия).
Семинар состоял из двух частей – теоретической и практической, когда технику можно было самим попробовать в управлении. Для этого ее специально привезли из России.
Отметим, что в нашей стране с 2013 года уже используются 4 такие машины первого выпуска. В этот раз привезли последние, наиболее инновационные модели, которые применяют, в том числе беспилотные технологии.
– Уверен, что данная техника будет востребована у фермеров Узбекистана, представителей сельскохозяйственной отрасли и поспособствует достижению необходимого экономического эффекта. Ведь, в первую очередь, она нацелена на повышение урожайности. Отмечу, что партнерство, которое существует между нашими странами направлено, в том числе на решение этих основных вопросов. В планах – организовать здесь дилерский центр и возможно даже не один, – отметил Михаил Панченков.
Напомним, 1-2 декабря 2022 года делегация из числа представителей ряда предприятий Самарской области (Россия) посетила Узбекистан с бизнес-миссией. При содействии российского Фонда бизнес-дипломатии прошли переговоры ООО «Пегас-Агро» с Министерством сельского хозяйства Узбекистана, АО «Узагролизинг», Ассоциацией хлопково-текстильных кластеров Узбекистана.
По результатам проведенных переговоров подписана дорожная карта между ООО «Пегас-Агро» и Министерством сельского хозяйства Узбекистана по развитию сотрудничества. Прошедший семинар-тренинг стал одним из мероприятий, организованных в рамках реализации подписанного документа.