O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi xodimlari, Toshkent davlat agrar universiteti va Jizzax viloyatidagi G‘allaorol texnikumi rahbariyatidan iborat delegatsiyaning AQShdagi safarini yoritishda davom etamiz.
Kaliforniya shtatidagi Koalinga shahrida joylashgan “West Hills College” texnikumiga bo‘lgan tashrifda delegatsiya aʼzolari ushbu taʼlim muassasasiga tegishli va hamkor bo‘lgan fermer xo‘jaliklari faoliyati bilan tanishishdi. Xususan, intensiv pomidor dalasi, kungaboqar bog‘i va ulardagi sug‘orish tizimlarini o‘rganishdi. Texnikum tasarrufidagi 20 gektarli maydonda turli xil o‘quv laboratoriyalari tashkil etilgan bo‘lib, tashrif davomida muassasa jamoasi bilan iliq suhbat qurildi.
Shuningdek, texnikumga tegishli dronlar, traktorlar, yuk tashuvchi mashinalarni boshqarish, payvandlashni va zamonaviy sug‘orish tizimlarini o‘rgatish uslublari ham delegatsiya aʼzolari eʼtiboridan chetda qolmadi.
Tashrif delegatsiyaning “John Deer” traktorlariga xizmat ko‘rsatish markaziga borishi bilan davom etdi. U yerda yaratilgan shart-sharoitlar, ustaxonalar, diagnostika xonalari va qishloq xo‘jaligidagi texnika turlari hamda ularga ko‘rsatiladigan xizmatlar mehmonlarda yaxshi taassurotlar qoldirdi.

Продолжим освещать поездку в США делегации в составе сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан, руководства Ташкентского государственного аграрного университета и Галляаральского технического колледжа в Джизакской области.
В ходе посещения техникума «West Hills College», расположенного в городе Коалинга, штат Калифорния, члены делегации ознакомились с деятельностью фермерских хозяйств, принадлежащих и являющихся партнерами данного учебного заведения. В частности, они изучили интенсивное поле с томатами, подсолнечный сад и их оросительные системы. На территории в 20 га, принадлежащей техникуму, созданы различные образовательные лаборатории, а во время визита состоялась теплая беседа с коллективом учреждения.
Также члены делегации обратили внимание на методы управления дронами, тракторами, грузовиками техникума, сварки и изучения современных оросительных систем.
Визит продолжился поездкой в сервисный центр тракторов John Deere. Созданные там условия, мастерские, диагностические кабинеты, виды сельхозтехники, оказываемые услуги произвели хорошее впечатление на гостей.