– O‘zbekiston Respublikasining tegishli qonunlarida, qonunosti va normativ-huquqiy hujjatlarida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti hamda Vazirlar Mahkamasining qarorlari va topshiriqlari, vazirlik buyruqlarida bo‘limga tegishli bo‘lgan vazifalar ijrosini ta’minlash;
– boshqarma vazifalariga doir masalalarni muhokama qilish bo‘yicha vazir yoki uning o‘rinbosarlari tomonidan hamda vazirliklar va idoralar tomonidan o‘tkaziladigan yig‘ilishlarda qatnashish;
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi mutaxassislar bilan uzviy aloqa o‘rnatib, ular bilan hamkorlikda dorivor va ziravor o‘simliklar maydonlarini kengaytirish, o‘simliklar parvarishiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, yetishtirilgan hosilni saqlash va boshqa masalalarda ishlab chiqaruvchilarga yordam berib borilishini ta’minlash;
– Respublikadagi qishloq xo‘jalik yer maydonlarida dorivor va ziravor o‘simliklar maydonlarini kengaytirish, dorivor va ziravor o‘simliklar yetishtiruvchi sub’ektlarning yillik ishlab chiqarish xajmlari, bo‘yicha davriy ma’lumotlar olish va tahlil qilish;
– dorivor o‘simliklar klasterlariga faoliyatlarini tashkil etish, ichki va tashqi bozorlarda xaridorgir bo‘lgan dorivor o‘simliklar plantatsiyalarini tashkil etish, yetishtirilgan hosilni birlamchi yoki chuqur qayta ishlash, onalik maydonlari va ko‘chatxonalar tashkil etishlarida yordam ko‘rsatib borish;
– faoliyati dorivor va ziravor o‘simliklar yetishtirish bilan bog‘liq bo‘lgan vazirlik, qo‘mita va tashkilotlar bilan o‘zaro xamkorlik o‘rnatish, tizimli ravishda axborot almashinuvini yo‘lga qo‘yish;
– farmatsevtika va boshqa sohalarning dorivor va ziravor o‘simliklarga bo‘lgan talabini o‘rganib borish, tahlillar asosida takliflar kiritish;
- a) dorivor va ziravor o‘simliklarga bo‘lgan ichki va tashqi bozor talabini o‘rganib borish, tahliliy ma’lumotlarga asoslangan takliflarni ishlab chiqaruvchilarga yetkazib borish;
- b) respublikada dorivor va ziravor o‘simliklar yetishtirishda yangi, ilg‘or texnologiyalarni joriy etilishiga ko‘maklashish, sohadagi yangikliklardan ishlab chiqaruvchilarni xabardor etib borish;
– ta’lim-fan-ishlab chiqarishni integratsiyalash jarayonlarida faol ishtirok etish, sohada olib borilayotgan innovatsion ishlanmalar va yangiliklarga doir ma’lumotlar bazasini yaratish va yangilab borish;
– sohadagi kadrlar malakasini oshirish va tajriba almashishga doir seminarlar, treninglar tashkil etish;
– Respublika va xorijdagi dorivor va ziravor o‘simliklarni yetishtirish va qayta ishlashga doir ma’lumotlarni OAVda yoritib borish;
– dorivor va ziravor o‘simlik yetishtiruvchilar manfaatlarini qo‘llab-quvvatlash.:
– dorivor va ziravor o‘simliklarni rivojlantirishga doir vazirlik va idoralar bilan qo‘shma dasturlar ishlab chiqadi va amalga oshiradi;
– sohani rivojlantirishga oid taklif va tavsiyalar tayyorlab, rahbariyatga kiritish;
– qabul qilinayotgan normativ-huquqiy hujjatlarning mazmun va ahamiyati, shu jumladan zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari orqali yetkazish borasidagi tadbirlarda ishtirok etish;
– viloyatlar kesimida dorivor va rizavor o‘simliklarni yetishtirish hajmlarini aniqlash va tasdiqlangan shakllarda davriy ma’lumotlar olib borish, tahlil qilish;
– dorivor va ziravor o‘simliklarni ko‘paytirishga qaratilgan investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqishda ishtirok etish;
– OAV orqali respublikada dorivor va ziravor o‘simliklar turlari va sohaning istiqboli to‘g‘risida chiqishlar tashkil etish;
– sohaning hozirgi holati va istiqboli va boshqa dolzarb masalalarga bag‘ishlangan davra suhbatlari, anjuman va seminarlar tashkil etish:
– sohada ilmiy-tadqiqot ishlarining asosiy yo‘nalishlarini belgilash, ilm-fan-texnika va innovatsion yutuqlarining targ‘ib va joriy qilinishida ishtirok etish;
– Respublikada dorivor va ziravor o‘simliklar maydonini kengaytirish, sohaga ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish chora-tadbirlari ishlab chiqilishi va amalga oshirilishida ishtirok etish;
– dorivor va ziravor o‘simliklarni madaniy usulda ko‘paytirish mexanizmlarini takomillashtirishga doir takliflarni ishlab chiqish masalalari yuzasidan takliflar berish;
– dorivor va ziravor o‘simliklar yetishtiruvchi rahbar va mutaxassislar uchun joylarda ko‘rgazmali-amaliy seminarlar o‘tkazishni ta’minlash;
– farmasevtika va boshqa sohalarning dorivor va ziravor o‘simliklarga bo‘lgan talabini o‘rganib borish, tahlillar asosida takliflar kiritish;
– dorivor va ziravor o‘simliklarga bo‘lgan ichki va tashqi bozor talabini o‘rganish va tahlil qilish;
– dorivor va ziravor o‘simliklarni yetishtirish, saqlash, saralash va qayta ishlashga doir ma’lumotlar bazasini yaratish va tizimli ravishda yangilab borish;
– sohani rivojlantirishga oid taklif va tavsiyalar tayyorlab, ishlab chiqaruvchilarga yetkazib borish;
– turli iqlim sharoitlarida dorivor o‘simliklarni yetishtirish va ko‘paytirish usullari to‘g‘risida ma’lumotlar to‘plash va ishlab chiqaruvchilarga yetkazib berish;

— обеспечивать выполнение задач, возложенных на отдел соответствующими законами, постановлениями и нормативными правовыми актами Республики Узбекистан, решениями и постановлениями Президента Республики Узбекистан и Кабинета Министров, приказами министерства;
— участие в совещаниях, проводимых министром или его заместителями, министерствами и ведомствами для обсуждения вопросов, отнесенных к компетенции ведомства;
— установление связи со специалистами Республики Каракалпакстан и регионов, во взаимодействии с ними расширение площадей лекарственных и пряных растений, внедрение современных технологий в уходе за насаждениями, обеспечение сохранности возделываемых культур и оказание помощи производителям в других вопросах;
— получение и анализ периодических данных о расширении площадей лекарственных и пряных растений в сельскохозяйственных угодьях республики, годовых объемах производства предприятий, выращивающих лекарственные и пряные растения;
— организовать деятельность кластеров лекарственных растений, организовать плантации лекарственных растений, пользующихся спросом на внутреннем и внешнем рынках, оказать помощь в первичной или глубокой переработке выращиваемого урожая, в создании питомников;
— наладить взаимное сотрудничество с министерствами, комитетами и организациями, деятельность которых связана с выращиванием лекарственных и пряных растений, наладить систематический обмен информацией;
— изучить потребность фармацевтической и других отраслей промышленности в лекарственных и пряных растениях, на основе анализа внести предложения;
- а) изучение спроса на лекарственные и пряные растения на внутреннем и внешнем рынке, направление производителям предложений на основе аналитических данных;
- б) поддерживать внедрение новых, передовых технологий выращивания лекарственных и пряных растений в республике, информировать производителей об инновациях в области;
— активно участвовать в процессах интеграции образования, науки и производства, создание и обновление базы инновационных разработок и новостей отрасли;
— организация семинаров и тренингов по повышению квалификации персонала в сфере и обмен опытом;
— освещение информации о выращивании и переработке лекарственных и пряных растений в республике и за рубежом в средствах массовой информации;
— поддержка интересов растениеводов лекарственных и пряных растений.
Выполняет следующие функции в соответствии с возложенными на него задачами:
— разработка и реализация совместных программ с министерствами и ведомствами по развитию лекарственных и пряных растений;
— подготовка предложений и рекомендаций по развитию отрасли и представление их руководству;
— участие в мероприятиях, связанных с содержанием и значением принимаемых нормативных правовых документов, в том числе с использованием современных информационно-коммуникационных технологий;
— определять объемы выращивания лекарственных и декоративных растений в регионах и анализировать периодические данные по утвержденным формам;
— участие в разработке предложений по привлечению инвестиций, направленных на селекцию лекарственных и пряных растений;
— организация презентаций о видах лекарственных и пряных растений и перспективах отрасли в республике через СМИ;
— организация круглых столов, конференций и семинаров по текущему состоянию и перспективам отрасли и другим актуальным вопросам;
— определение основных направлений научно-исследовательской работы в отрасли, участие в продвижении и внедрении научно-технических и инновационных достижений;
— участие в разработке и реализации мероприятий по расширению площадей лекарственных и пряных растений в республике, внедрение передовых технологий в сфере;
— внесение предложений по совершенствованию механизмов культурного размножения лекарственных и пряных растений;
— проведение выездных демонстрационных практических семинаров для руководителей и специалистов по выращиванию лекарственных и пряных растений;
— изучать потребность фармацевтической и других отраслей промышленности в лекарственных и пряных растениях, и на основе анализа внести предложения;
— изучение и анализ спроса внутреннего и внешнего рынка на лекарственные и пряные растения;
— создавание и систематическое обновление базы данных по выращиванию, хранению, сортировке и переработке лекарственных и пряных растений;
— подготовка предложений и рекомендаций по развитию отрасли и доводение их до производителей;
— сбор информации о способах выращивания и размножения лекарственных растений в различных климатических условиях и предоставление их производителям;