Toshkent davlat agrar universiteti (TDAU)da 2021-yilning oktabr oyidan boshlangan keng qamrovli o‘zgarishlar mobaynida barcha yo‘nalishlar (ta’lim sifati, infratuzilma, ma’muriy-xo‘jalik qismi va boshqalar) bo‘yicha salmoqli kadrlar o‘zgarishi ro‘y berdi. Bundan tashqari, ham mahalliy, ham xorijiy oliy o‘quv muassasalari borasida muvaffaqiyatli ish tajribasiga ega bo‘lgan ikkita yangi prorektor va rektor maslahatchisi universitetda o‘z ishini boshladi.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yil sentabr oyida O‘zR qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev TDAU rektori etib tayinlangan edi. Oktabr oyining boshlarida TDAUdagi o‘quv-ta’lim, ijtimoiy-iqtisodiy va ma’muriy masalalar yechimini topish uchun mahalliy va xorijiy ekspertlar jalb etilib, mavjud vaziyatni o‘rganish va barcha jarayonlarni to‘liq maqbullashtirish bilan shug‘ullanishni boshlab yuborishdi.
TDAUda kadrlar o‘zgarishi
Kadrlar siyosatini takomillashtirish – bugungi kunda 11 mingdan ziyod talabalar tahsil olayotgan va 500 ga yaqin pedagoglar faoliyat yuritayotgan O‘rta Osiyodagi eng yirik agrar universitetida boshlangan islohotlarning eng muhim va ustuvor bosqichlaridan biri.
TDAUning yetti prorektoridan o‘z lavozimida o‘quv ishlari bo‘yicha prorektor Sohib Islamov, ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Kamoliddin Sultonov hamda AKT masalalari bo‘yicha prorektor Furqatbek Nurjanov qolishdi.
Yoshlar bilan ishlash bo‘yicha prorektor Inom Isroilov hamda moliya-iqtisodiyot ishlari bo‘yicha prorektor Shuhrat Sattarov o‘z lavozimidan ozod qilindi. Shu kunlarda ularning o‘rniga ilgari professional ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektor bo‘lgan Ra’no Turdiboyeva hamda bundan avval xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor lavozimini egallab kelgan Abduaziz Abduvosiqov tayinlandi.
Shuningdek, universitetning bosh hisobchisi Hamidulla Yangibayev ham o‘z vazifasidan ozod etildi.
XORIJIY UNIVERSITETLARDA ISHLASH TAJRIBASI BO‘LGAN MUTAXASSISLAR TDAUning YANGI PROREKTORLARI VA REKTOR MASLAHATCHISI ETIB TAYINLANDI
Talaba-yoshlar bilan ishlash bo‘yicha rektor maslahatchisi etib ilgari United Business Institutes (Belgiya va Lyuksemburg birlashgan biznes-instituti)da dekan bo‘lgan Aminova Munira Abdugafurovna tayinlandi.
TDAU professional ta’lim muassasalari bilan ishlash bo‘yicha prorektor etib tayinlangan Yuldasheva Salomat Sharofitdinovna bundan avval O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi qoshidagi Beruniy nomidagi Biznes va boshqaruv respublika oliy maktabi direktorining tadqiqotlar, innovatsiyalar va xalqaro rivojlanish bo‘yicha o‘rinbosari lavozimini egallab turgan edi.
Xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha prorektor etib tayinlangan Xasanov Alisher Nadjimiddinovich bundan bir oy muqaddam TDAUdagi o‘quv jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha maslahatchi sifatida jalb qilingan edi. Bundan oldin Alisher Xasanov Toshkentdagi Xalqaro Vestminster Universitetining iqtisodiy va moliyaviy ishlari bo‘yicha prorektori bo‘lib ishlagan, shuningdek, TEAM universitetini boshqargan.
Yangi xodimlarning vazifalari TDAU professor-pedagoglar tarkibini professional rivojlantirish bilan bog‘liq barcha jarayonlarni maqbullashtirish, ta’lim va amaliyot sifatini oshirish, shuningdek, ilmiy salohiyat va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan iborat. Bu esa o‘z navbatida universitetda ta’lim olish darajasi va sifatini oshirib, oliygohning maqomi hamda xalqaro reytingi yaxshilanishiga olib kelishi darkor.
TDAUda yangi o‘zgarishlar doirasida talabalar amaliyotining haqiqiy agrokorxonalar va ilmiy-tadqiqot markazlarida o‘tash tizimini rivojlantirish, talabalar va o‘qituvchilar malakasini xorijda oshirish, shuningdek, o‘qish, rejalashtirish, boshqarish va ichki jarayonlarni optimallashtirishga yangicha yondashuvlarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.

В Ташкентском государственном аграрном университете (ТГАУ) в процессе масштабных преобразований, начавшихся с октября 2021 года по всем направлениям (качество образования, инфраструктура, административно-хозяйственная часть и т.д.), произошли значительные кадровые изменения. Кроме того, свою работу в вузе начали два новых проректора и советник ректора, имеющие успешный опыт работы как с местными, так и с зарубежными высшими учебными заведениями.
Напомним, что в сентябре 2021 года ректором ТГАУ был назначен министр сельского хозяйства РУ Жамшид Ходжаев. В начале октября к решению учебно-образовательных, социально-экономических и административных вопросов в ТГАУ были привлечены узбекские и иностранные эксперты, которые занялись изучением текущей ситуации и полной оптимизацией всех процессов.
КАДРОВЫЕ ИЗМЕНЕНИЯ В ТГАУ
Совершенствование кадровой политики – один из важных и первоочередных этапов преобразований, начатых в ТГАУ, крупнейшем аграрном университете Центральной Азии, где на сегодняшний день обучаются порядка 11 тысяч студентов и работают около 500 педагогов.
Из семи проректоров ТГАУ на своих должностях остались проректор по учебной части Сохиб Исламов, проректор по науке и инновациям Камолиддин Султонов, а также проректор по ИКТ Фуркатбек Нуржанов.
От своих должностей были освобождены проректор по работе с молодежью Ином Исроилов и проректор по финансово-экономическим вопросам Шухрат Саттаров. На их позиции были назначены Рано Турдибоева, ранее являвшаяся проректором по профессиональному образованию, а также Абдуазиз Абдувасиков, ранее занимавший должность проректора по международному сотрудничеству.
От должности был также освобожден главный бухгалтер университета Хамидулла Янгибаев.
НОВЫМИ ПОРЕКТОРАМИ И СОВЕТНИКОМ РЕКТОРА ТГАУ СТАЛИ СПЕЦАЛИСТЫ С ОПЫТОМ РАБОТЫ В ЗАРУБЕЖНЫХ ВУЗАХ
Советником ректора по работе со студенческой молодежью стала Аминова Мунира Абдугафуровна, которая ранее работала деканом в United Business Institutes (Объединенный бизнес-институт Бельгии и Люксембурга).
Проректором по профессиональному образованию ТГАУ назначена Юлдашева Саломат Шарофитдиновна, до этого занимавшая пост заместителя директора по исследованиям, инновациям и международному развитию Республиканской высшей школы бизнеса и менеджмента имени Беруни при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан.
Проректором по международному сотрудничеству назначен Хасанов Алишер Наджимиддинович, месяцем ранее привлеченный в качестве консультанта по совершенствованию образовательных процессов ТГАУ. До этого Алишер Хасанов работал проректором по экономическим и финансовым вопросам Международного Вестминстерского университета в Ташкенте, а также возглавлял университет ТЕАМ.
В задачи новых кадров входят оптимизация всех процессов, связанных с профессиональным развитием профессорско-преподавательского состава, повышение качества образования и практики, а также развитие научного потенциала и международного сотрудничества ТГАУ, что в итоге должно повысить уровень и качество обучения в университете, а также улучшить статус и международный рейтинг вуза.
Отдельное внимание в рамках новых преобразований в ТГАУ уделяется развитию системы студенческой практики на реальных агропредприятиях и в научно-исследовательских центрах, зарубежной стажировке студентов и преподавателей, а также развитию современных подходов в обучении, планировании, управлении и оптимизации внутренних процессов.