Kartoshka strategik oziq-ovqat mahsulotlaridan biri hisoblanadi. Shu bilan birga, ushbu qishloq xo‘jaligi mahsuloti daromadli agro-biznesni rivojlantirish jihatidan ham e’tiborga molik. Fermerlarga kartoshka ishlab chiqarishning o‘ziga xosligi va afzalliklarini tushuntirish maqsadida “Kartoshka ishlab chiqarish texnologiyasi” mavzusida seminar tashkil etildi, unda ishtirokchilar bevosita dalada bo‘lib, kartoshkani ekish maxsus texnikasi bilan tanishishdi.
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida o‘tkazilgan tadbir O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Kartoshka yetishtiruvchilari uyushmasi va iste’mol hamda urug‘lik kartoshka yetishtirish, saqlash va to‘liq qayta ishlash bo‘yicha bozor yetakchisi AGROVER MChJ tomonidan tashkil etildi.
Dunyoning 156 mamlakatida yiliga 376,9 million tonnadan ortiq kartoshka ishlab chiqariladi. O‘zbekiston ushbu mamlakatlar orasida 23-o‘rinni egallaydi. Eng yirik ishlab chiqaruvchilar Xitoy, Hindiston, Rossiya, Ukraina, AQSH, Germaniya, Bangladesh, Polsha, Fransiya va Gollandiya.
Respublikamizda 2020 yilda barcha toifadagi xo‘jaliklarda 2,9 mln tonna kartoshka yetishtirildi, shundan 1,5 mln tonna fermer xo‘jaliklari va qishloq xo‘jaligi korxonalariga to‘g‘ri keldi.
«2021 yilda fermer va qishloq xo‘jaligi korxonalarida jami 86,5 ming gektar maydonlarda kartoshka ekish rejalashtirilgan, shundan, asosiy maydonlarga 50,7 ming gektar, bog‘-tok qator oralariga 3 ming gektar va takroriy maydonlarga 32,8 ming gektar ekish belgilangan – deya ta’kidladi Qishloq xo‘jaligi vazirligi meva-sabzavotchilik, uzumchilik, polizchilik va kartoshkachilikni rivojlantirish boshqarmasi boshlig‘i Faxriddin Qirg‘izboyev. – Shuningdek barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan 3,2 mln tonna (1,5 mln tonna fermer xo‘jaliklari, qishloq xo‘jaligi korxonalarida va 1,7 mln tonna dehqon xo‘jaliklari va aholi tomorqa maydonlarida) mahsulot yetishtirish ko‘zda tutilgan.
Aholining kartoshkaga bo‘lgan talabini qondirish va ichki bozorlardagi narx-navolar barqarorligini saqlash maqsadida fermer, dehqon va tadbirkorlarga asosiy va bog‘-tok qator oralariga kartoshka ekishda ko‘mak ko‘rsatilmoqda. Ular yuqori hosilli urug‘liklar bilan ta’minlanmoqda. Har bir hududning tuproq-iqlim sharoitlarini inobatga olgan holda, asosiy maydonlarga ertagi muddatlarda yuqori avlodli kartoshka navlarini to‘g‘ri tanlab ekish hamda o‘z muddatida agrotexnik tadbirlarni bajarish hisobiga, bugungi kunda janubiy mintaqalar, ya’ni Surxondaryo va Qashqadaryo viloyatlarida ertaki kartoshka hosilining yig‘ib terib olinishi, ichki bozorga o‘z vaqtida yetkazib berilishi natijasida, bozordagi narx-navo barqarorligiga erishilmoqda. Bundan tashqari, qolgan hududlarimizda ham iyun oyidan boshlab, aholi ehtiyojidan kelib chiqqan holda, kartoshkaning ichki bozorlarimizga to‘liq yetkazib berilishi ta’minlanadi. Ertaki ekinlar va g‘alladan bo‘shagan maydonlarga kechki ekin sifatida, kartoshka ekish ishlari iyun oyidan boshlanadi. Shuningdek, fermer va qishloq xo‘jaligi korxonalari tomonidan takroriy maydonlarga kartoshka ekilishi, agrotexnik tadbirlarni olib borish, kasallik va zararkunandalarga qarshi kurashish ishlari yuzasidan tegishli ilmiy-tadqiqot institutlari hamda mutaxassislar ishtirokida joylarda ilmiy-amaliy seminarlar tashkil qilinmoqda. Navlarni to‘g‘ri tanlash, agrotexnik tadbirlarni o‘z muddatida va sifatli o‘tkazish bo‘yicha fermer xo‘jaliklarida tushuntirish ishlari olib borilib, hududlarning tuproq-iqlim sharoitlaridan kelib chiqib, tavsiyanomalar yetkazilmoqda».
Ayni paytda O‘zbekistonda kartoshka ishlab chiqarishga katta e’tibor qaratilmoqda. Mavjud imkoniyatlarni amaliyotda to‘liq ishga solish orqali sohani tubdan isloh qilish hamda aholini kartoshkaga bo‘lgan talabini qondirish bo‘yicha davlat darajasida turli imtiyozlar ishlab chiqilmoqda va amaliyotga joriy etilmoqda.
Respublikada iste’mol va urug‘lik kartoshka yetishtirishni oshirish, kartoshkachilik sohasida klaster va kooperasiya mexanizmlarini kengaytirish hamda zamonaviy texnologiyalarni joriy etishni davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, kartoshkaga bo‘lgan ichki bozor talabini to‘liq qondirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 6 maydagi PQ-4704-son qarori qabul qilingan. Mazkur qaror bilan 40 ta tuman kartoshka yetishtirishga, shundan, 23 ta tuman urug‘lik kartoshka va 9 ta tuman yuqori avlodli urug‘lik kartoshka yetishtirishga ixtisoslashtirildi.
Ushbu tumanlarda 8 ta kartoshkachilik klasterlari tashkil etilib, ularga 2 471 gektar yer maydoni urug‘lik va iste’mol kartoshka yetishtirishga ajratilib, bu maydonlarda kartoshkaning yuqori avlodli urug‘liklarini yetishtirish yo‘lga qo‘yildi.
Toshkent viloyatida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Qarori bilan tashkil etilgan (№193, 14.04.2020y.) kartoshka ishlab chiqarishning urug‘chiligidan tortib, chuqur qayta ishlashgacha bo‘lgan butun jarayonini qamrab olgan «Agrover» agrosanoat kartoshkachilik klasteri bunga misol bo‘la oladi. Klaster ishlab chiqarish jarayonlarini optimallashtirish, yer-suv resurslaridan oqilona va samarali foydalanish uchun zamonaviy texnologiyalar va uskunalardan foydalanadi.
“700 gektar maydonda yomg‘irlatib sug‘orish va mexanizasiyalashtirish tizimini joriy etish hisobiga 2019-2020 yillarda bir gektar yerdan o‘rtacha 40-45 tonna hosil olishga erishilgan, – deydi “Agrover” agrosanoat kartoshkachilik klasteri direktori Farxod Taxirov. – Kartoshka alohida saqlash sharoitlarini talab etishini inobatga olgan holda klaster ishlab chiqarishida iste’mol va urug‘lik kartoshkani zamonaviy muzlatgichli omborlarda saqlash tizimlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bo‘stonliq tumanidagi Agrosanoat logistika markazining ishga tushirilishi bizning Klasterga bir vaqtning o‘zida 50 tonnagacha kartoshkani saqlash, birlamchi qayta ishlash (saralash, kolibrlash, qadoqlash) quvvatini esa soatiga 100 ming tonnaga yetkazish imkoniyatini berdi. Bularning barchasi kartoshka yo‘qotilishini keskin kamaytirish va minimallashtirish, shuningdek, daladan iste’molchigacha yuqori sifatli logistikani ta’minlab berish imkoniyatini yaratadi”.
Klaster tarkibiga kiritilgan Bo‘stonliq kartoshkachilik markazi tomonidan yaxlit plantatsiya maydonlarida urug‘lik kartoshka yetishtirish yo‘lga qo‘yilgan. Urug‘lik kartoshkaning yillik hajmi qariyb 20 ming tonnani tashkil etadi.
Mamlakatimizda sog‘lom urug‘lik kartoshkani ko‘paytiruvchi jarayonlar faol ravishda olib borilmoqda. Shu tariqa Toshkent, Samarqand, Namangan va Qashqadaryo viloyatlarida in-vitro laboratoriyalar tashkil etilib, urug‘lik kartoshka yetishtirish yo‘lga qo‘yildi.
Kartoshkaning chidamli turlarini yetishtirish asosiy maqsadi bo‘lgan O‘zbekiston-Vengriya kartoshkachilik markazi Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan Yevropa Ittifoqi va Jahon banki ko‘magida “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2030 yilgacha mo‘ljallangan strategiyasi”ni amalga oshirish doirasida tashkil etilgan dastlabki “AKIS Qishloq xo‘jaligi sohasida bilim, innovatsiya va xizmatlar markazi”da 2021 yilda ochildi.
“Bugungi kunda ilmiy-tadqiqot institutlari kartoshka yetishtirish va mahalliylashtirishning zamonaviy texnologiyalarini joriy etish maqsadida ilmiy ishlar olib borishmoqda, masalan, hududlarning tuproq-iqlim sharoitiga mos ertaki, o‘rtaki va kechki yuqori hosil beradigan navlarini yaratishmoqda, – ta’kidladi Qishloq xo‘jaligi vazirligi meva-sabzavotchilik, uzumchilik, polizchilik va kartoshkachilikni rivojlantirish boshqarmasi, sabzavot-poliz va kartoshkachilik bo‘limi bosh mutaxassisi Teshaboyev Baxodir. – Ularning kasallikka, issiqqa va qurg‘oqchilikka chidamli bo‘lishiga katta e’tibor qaratilmoqda. Qishloq xo‘jaligi ekinlari davlat reyestriga kartoshkaning O‘zbekiston hududida ekish uchun tavsiya etilgan 131 ta navi kiritilgan, shundan, 19 ta nav mahalliy ilmiy tadqiqot institutlari tomonidan yaratilgan. Olimlarning ko‘p yillik izlanishlari va mahalliy hamda xorijiy mutaxassis-amaliyotchilar bilan hamkorligi muvaffaqiyatli ilmiy yutuqlarga erishilishiga sabab bo‘lmoqda”.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 26 fevraldagi PQ-5009-son qaroriga asosan Bo‘stonliq, Bulung‘ur, Yangiqo‘rg‘on, Andijon, Oltiariq, Muzrobod, Mirzaobod tumanlarida sabzavot, poliz ekinlari qator orasida kartoshkaning birlamchi urug‘chiligini tashkil etish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqildi. Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy-tadqiqot instituti huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan “Ilmiy izlanishlar va innovasion ishlanmalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash, kartoshka navlari seleksiyasi va urug‘chiligini rivojlantirish” jamg‘armasi tashkil etildi.
Kartoshkachilik sohasini rivojlantirish hamda yangi navlar yaratishda Butunjahon kartoshkachilik Markazi (CIP) bilan hamkorlikda ishlanmoqda va botanik urug‘lardan kartoshka yetishtirishga katta ahamiyat berilmoqda. Xorijiy davlatlar tajribalarini o‘rganish maqsadida olim va mutaxassislarni xorijiy davlatlarda malakasini oshirish, tajriba almashish hamda innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqarishga joriy etish ishlari amalga oshirilmoqda.

Картофель является одним из стратегических продовольственных продуктов. В то же время, эта сельхозкультура достойна внимания и с позиции развития прибыльного агробизнеса. С целью разъяснения фермерам особенностей и преимуществ картофельного производства был организован семинар по картофелеводству «Технология выращивания картофеля» с практическим выездом на поле, где была представлена специальная техника по высадке культуры.
Организаторами мероприятия, которое прошло в Бустанлыкском районе Ташкентской области, выступили Министерство сельского хозяйства РУ, Ассоциация картофелеводов и ООО «AGROVER» – лидер рынка по производству продуктового (столового) и семенного картофеля, хранению и полной переработке.
Реалии и перспективы развития картофелеводства в Узбекистане
В 156 странах мира производится более 376,9 млн тонн картофеля в год. Узбекистан занимает 23-е место среди этих стран. Самыми крупными производителями являются Китай, Индия, Россия, Украина, США, Германия, Бангладеш, Польша, Франция и Голландия.
В 2020 году в Узбекистане было выращено 2,9 млн тонн картофеля во всех категориях хозяйств по всей республике, из которых 1,5 млн тонн приходилось на фермерские хозяйства и сельскохозяйственные предприятия.
«В 2021 году планируется посадить картофель в общей сложности на площади 86,5 тыс. га, из них на основных площадях картофелем будет высажено 50,7 тыс. га, в междурядьях садов и виноградников – 3 тыс. га и на вторичных площадях — 32, 8 тыс. га, – отметил начальник управления по развитию плодоовощеводства, виноградарства, садоводства и выращивания картофеля Министерства сельского хозяйства Фахриддин Киргизбоев. – Также планируется выращивание 3,2 тонн продукции всеми категориями хозяйств (1,5 млн тонн — фермерскими хозяйствами, сельскохозяйственными предприятиями и 1,7 млн тонн дехканскими хозяйствами и на приусадебных участках). С целью удовлетворения потребностей населения в картофеле и сохранения устойчивости цен на внутренних рынках, фермерам, дехканам и предпринимателям оказывается всесторонняя поддержка в посадке картофеля на основных площадях и в междурядьях садов и виноградников. Хозяйства обеспечиваются семенами картофеля высокой репродукции. Учитывая почвенно-климатические условия каждого региона, за счет посадки на ранних сроках правильно подобранных семян картофеля и реализации агротехнических мероприятий в сроки, на сегодняшний день достигается стабильность цен на рынке в результате уборки и своевременной доставки урожая раннего картофеля в южных регионах, а именно в Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областях. В связи с потребностью населения в картофеле, с июня во всех остальных регионах на внутренних рынках наладили обеспечение картофелем. Посев картофеля в качестве поздней культуры начинается с июня на площадях, освобожденных от пшеницы и других ранних культур. Кроме того, со стороны специалистов сельскохозяйственных предприятий и научных институтов организовываются научно-практические семинары по посадке картофеля на повторных площадях, проведение агротехнических мероприятий, борьбы с болезнями и вредителями. Проводится разъяснительная работа по правильному подбору сортов, проведению своевременных агротехнических мероприятий в фермерских хозяйствах, а также предоставляются рекомендации исходя из почвенно-климатических условий регионов».
Государственная политика в области картофелеводства
В настоящее время производству картофеля в Узбекистане уделяется повышенное внимание. На государственном уровне разрабатываются и внедряются различные льготы, позволяющие максимально реализовать на практике имеющиеся возможности и ведущие к реформированию отрасли и удовлетворению спроса населения на картофель. Также государство способствует развитию семеноводства картофеля, внедрению систем хранения и глубокой переработки, позволяющих создавать дополнительную цепочку стоимости.
6 мая 2020 года было принято Постановление Президента Республики Узбекистан (№ПП-4704), направленное на увеличение производства потребительского (столового) и семенного картофеля и полное удовлетворения спроса на картофель на внутреннем рынке республики, расширение кластерных и кооперационных механизмов, внедрение современных технологий в сфере картофелеводства. Согласно данному Постановлению 40 районов ориентированы на производство картофеля, в частности, 23 района на семенной картофель, а 9 районов на семенной картофель высокой репродукции.
В данных районах создано 8 картофелеводческих кластеров, которым выделено 2 471 га земли для выращивания семенного и потребительского картофеля, налажено выращивание семян картофеля высокой репродукции.
Одним из примеров является созданный в Ташкентской области Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан (№193, 14.04.2020г.) агропромышленный картофелеводческий кластер «Agrover», обеспечивающий всю цепочку производства картофеля от семян до глубокой переработки. Кластер использует современные технологии и оборудование для оптимизации производственных процессов, рационального и продуктивного использования земельно-водных ресурсов.
«За счет внедрения системы дождевального орошения и механизации на 700 га площади в 2019-2020 годах удалось получить до 40-45 тонн продукции с гектара земли, — комментирует директор Агропромышленного картофелеводческого кластера «Агровер» Фарход Тахиров. — Учитывая, что картофель требует особых условий хранения и логистики, отдельное внимание в кластерном производстве уделяется развитию систем хранения потребительского и семенного картофеля на современных холодильных складах. Запуск агропромышленного логистического центра в Бустанлыкском районе дал возможность нашему кластеру увеличить мощности одновременного хранения картофеля до 50 тысяч тонн, а мощности первичной переработки (сортировка, калибровка и упаковка) повысить до 100 тонн в час. Все это позволяет кардинально сокращать потери картофеля и свести их к минимуму, а также обеспечить качественную логистику от поля до потребителя».
Бустанлыкским Центром картофелеводства (ООО СП «Бустанлик картошкачилик маркази»), включенным в состав кластера, налажено выращивание семенного картофеля высоких репродукций на специальных полях. Ежегодный объем производства семенного картофеля составляет порядка 20 тысяч тонн.
Наука и технологии в развитии производства картофеля
В стране активно запускаются процессы, способствующие размножению здорового семенного картофеля. Таким образом, в Ташкенте, Самаркандской, Наманганской и Кашкадарьинской областях созданы лаборатории in-vitro, где налажено производство семенного картофеля.
Узбекско-венгерский Центр картофелеводства, среди основных задач которого выведение устойчивых сортов картофеля, открыт в 2021 году в пилотном Центре сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг AKIS, созданном Министерством сельского хозяйства РУ при поддержке Европейского союза и Всемирного Банка в рамках реализации Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан до 2030 года.
«Сегодня научно-исследовательские институты страны работают над внедрением современных технологий выращивания и локализации, например, создают раннеспелые, среднеспелые и позднеспелые сорта картофеля, адаптированные под местные почвенно-климатические условия, — подчеркнул главный специалист отдела овощебахчевых культур и картофеля, управления по развитию плодоовощеводства, виноградарства, садоводства и выращивания картофеля Министерства сельского хозяйства Тешабоев Баходир. – Большое внимание уделяется их устойчивости к болезням, жаре и засухе. В Государственный реестр сельскохозяйственных культур включен 131 новый сорт картофеля, рекомендованный для посадки на территории Республики Узбекистан, из них 19 сортов созданы местными исследовательскими институтами. Многолетние исследования ученых и их сотрудничество с местными и зарубежными специалистами-практиками приводят к успешным научным достижениям».
Согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 26 февраля 2021 года № ПП-5009 разработана программа мер по организации первичного семеноводства картофеля, наряду с овощными, бахчевыми культурами в Бустонлыкском, Булунгурском, Янгикурганском, Андижанском, Алтыарыкском, Музрободском, Мирзаободском районах. Создан «Фонд по финансовой поддержке научных изысканий и инновационных разработок, развитию селекции сортов картофеля и картофельного семеноводства» при Научно-исследовательском институте овощебахчевых культур и картофеля.
Над созданием новых сортов картофеля ведется работа в сотрудничестве со Всемирным центром картофелеводства (CIP) и уделяется отдельное внимание выращиванию картофеля из ботанических семян. В целях изучения опыта зарубежных стран обеспечивается обучение и повышение квалификации ученых и специалистов в зарубежных странах, обмен опытом и внедрение в производство инновационных технологий.