O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev 2021 yil 12 avgust kuni Shanxay hamkorlik tashkilotining a’zo davlatlari vazirlarining qishloq xo‘jaligi bo‘yicha oltinchi yig‘ilishida ishtirok etdi. Tadbir natijalariga ko‘ra, SHHTga a’zo davlatlar rahbarlarining Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha qo‘shma bayonoti ma’qullandi va imzolandi, shuningdek Agrar texnologiyalarni almashish va ta’lim bo‘yicha SHHTning ko‘rgazma bazasini yaratish konsepsiyasi tasdiqlandi.
«Xitoyning «Qishloq xo‘jaligiga oid yangi yuqori texnologiyalar Yanlin ko‘rgazma zonasi» bazasidagi Agrar texnologiyalarni almashish va ta’lim bo‘yicha SHHT ko‘rgazma bazasi, mazkur tashkilotga a’zo davlatlar o‘rtasida 2010 yilda tuzilgan «Qishloq xo‘jaligi sohasida hamkorlik haqidagi bitim» hamda hamkorlik borasidagi sohadagi boshqa hujjatlarni amalga oshirish maqsadida yaratilmoqda, – dedi vazir Jamshid Xodjayev. – Yanlin ko‘rgazma zonasining filiali O‘zbekistonda M.Mirzayev (Shreder) nomidagi ITI hududida, shuningdek Toshkent viloyati Bilim va innovasiyalar AKIS markazi bazasida joylashadi. U agropark shaklida bo‘lib, Xitoy xususiy kompaniyalari qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishadi, texnologiyalarni joriy etishadi va namoyish qilishadi hamda mahalliy fermerlar uchun amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazishadi. Dastlab Xitoyning 20 ga yaqin kompaniyalari ishtirok etishi kutilmoqda».
Vazir qishloq xo‘jaligi sohasi SHHTga a’zo davlatlar hamkorligining eng faol jabhalaridan biri ekanini ta’kidladi. Ko‘rgazma bazasi davlatlar o‘rtasida tajriba almashishga, bozor tamoyillari asosida sohaga oid hamkorlikni rivojlantirishga, yangi yuqori agrotexnologiyalar hamda yuqori texnologiyali qishloq xo‘jaligini barqaror rivojlantirish sohasidagi ilg‘or bilimlarning keng yoyilishiga hissa qo‘shadi.
Ilgari Shanxay hamkorlik tashkiloti bosh kotibi: «Yanlin yuqori texnologiyali qishloq xo‘jaligi ko‘rgazma sanoat zonasi bugungi kunda fan va amaliyot yutuqlari asosidagi xalqaro almashinuvlar va hamkorlikning yangi moddelarini rivojlantirishning nufuzli hamda keng qamrovli platformalaridan biri tariqasida Xitoyning milliy brendi deb tan olindi» – deb aytgan edi. 12 avgust kuni onlayn formatda o‘tkazilgan uchrashuvda bosh kotib Vladimir Norov boshchiligida Shanxay Hamkorlik Tashkiloti Kobitiyati, FAOning Yevropa va Markaziy Osiy bo‘yicha mintaqaviy vakili Vladimir Rahmanin, shuningdek SHHTga a’zo davlatlar — Hindiston, Rossiya, Qozog‘iston, Xitoy Xalq Respublikasi, Tojikiston, Qirg‘iziston, Pokiston va O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi masalalari bo‘yicha vazirlari ishtirok etishdi.
Uchrashuvda kelishilgan Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha qo‘shma bayonotga ko‘ra, a’zo davlatlar quyidagi yo‘nalishlarni yanada rivojlantirishni rejalashtirishgan:
– qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari bilan, xususan zamonaviy axborot-kommunikasiya texnologiyalari yordamida o‘zaro manfaatli savdo-sotiq qilish;
– oziq-ovqatni o‘z vaqtida yetkazib berish bo‘yicha SHHTning “yashil” transport yo‘laklari va yo‘nalishlarni tashkillashtirish bo‘yicha hamkorlik qilish;
– qishloq xo‘jaligi mahsulotlari bilan o‘zaro almashish uchun veterinariya va fitosanitariya xavfsizligi sohasidagi nazorat organlari bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish.
A’zo davlatlar SHHTning xalqaro tashkilotlar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) bilan oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha hamkorligini yanada rivojlantirishdan manfaatdor.
Jamshid Xodjayev, Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun 2023 yilgacha BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining Yevropa va Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Mintaqaviy konferensiyasining 2023 yilgacha amaldagi raisi sifatida Shanxay Hamkorlik Tashkiloti va FAO o‘rtasidagi hamkorlikni kuchaytirishning muhimligini ta’kidladi. Shuningdek O‘zbekiston ushbu ikki tashkilotning o‘zaro aloqasini yanada chuqurlashtirishga ko‘mak ko‘rsatishga tayyorligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, SHHT davlatlarining qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorligi to‘g‘risidagi asosiy hujjat 2010 yilning iyun oyida Toshkent shahrida imzolangan edi.

Министр сельского хозяйства Республики Узбекистана Жамшид Ходжаев 12 августа 2021 года принял участие в шестом Совещании министров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества по вопросам сельского хозяйства. По итогам мероприятия был согласован проект Совместного заявления глав государств-членов ШОС по продовольственной безопасности, а также утверждена Концепция создания Демонстрационной базы ШОС по обмену и обучению аграрным технологиям.
«Демонстрационная база ШОС по обмену и обучению аграрным технологиям на базе Китайской Янлинской демонстрационной зоны новых высоких технологий по сельскому хозяйству создается с целью реализации Соглашения о сотрудничестве в области сельского хозяйства государств-членов ШОС и других действующих документов о сотрудничестве в области сельского хозяйства, — отметил министр Жамшид Ходжаев. – Филиал Янлинской демонстрационной зоны будет располагаться в Узбекистане на территории НИИ имени академика М.Мирзаева (Шредера), а также на базе ташкентского областного Центра знаний и инноваций AKIS. Это будет формат агропарка, где китайские частные компании будут выращивать сельхозпродукцию, внедрять и демонстрировать технологии, а также проводить практическое обучение местных фермеров. Изначально ожидается участие порядка 20 компаний из Китая».
Министр подчеркнул, что сфера сельского хозяйства является одной из главных точек сотрудничества государств-членов ШОС. Демонстрационная база будет способствовать обмену опытом между государствами, развитию отраслевого сотрудничества на рыночных принципах, распространению новых высоких агротехнологий и передовых знаний в сфере устойчивого развития высокотехнологичного сельского хозяйства.
Ранее генсек ШОС отмечал, что «Янлинская демонстрационная промышленная зона высокотехнологичного сельского хозяйства сегодня признана национальным брендом Китая, как одна из авторитетных и масштабных платформ международных обменов и развития новых моделей сотрудничества на основе достижений науки и практики».
В совещании, состоявшемся в онлайн-формате 12 августа, участвовали Секретариат Шанхайской организации сотрудничества во главе с генеральным секретарем Владимиром Норовым, региональный представитель ФАО в Европе и Центральной Азии Владимир Рахманин, а также министры по вопросам сельского хозяйства государств-членов ШОС Индии, России, Казахстана, Китайской Народной Республики, Таджикистана, Кыргызстана, Пакистана и Узбекистана.
Согласно согласованному на совещании Совместному Заявлению по продовольственной безопасности государства-члены намерены и далее развивать:
— взаимовыгодную торговлю сельскохозяйственной и продовольственной продукцией, в том числе с помощью современных информационно-коммуникационных технологий;
— сотрудничество по организации “зеленых” транспортных коридоров и маршрутов ШОС по своевременной доставке продовольствия;
— сотрудничество по линии надзорных органов в сфере ветеринарной и фитосанитарной безопасности для обеспечения взаимного доступа сельскохозяйственной продукции.
Государства-члены заинтересованы в дальнейшем развитии взаимодействия ШОС по тематике продовольственной безопасности с международными организациями, в том числе с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций (ФАО).
Жамшид Ходжаев в качестве действующего председателя Региональной конференции Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН для стран Европы и ЦА до 2023 года подчеркнул важность усиления взаимодействия между Шанхайской организацией сотрудничества и ФАО. А также отметил, что Узбекистан готов оказывать содействие дальнейшему углублению взаимодействия этих двух организаций.
Напомним, основополагающий документ о сотрудничестве стран ШОС в сфере сельского хозяйства был подписан именно в столице Узбекистана – Ташкенте в июне 2010 года.