2021-yil 20-25-sentabr kunlari O‘zbekistonda Avstriya, Vengriya, Germaniya va Italiya davlatlaridan agrar sohada faoliyat yurituvchi olimlar delegatsiyasi bo‘lib turibdi. Xorijiy mutaxassislar Toshkent davlat agrar universiteti va uning Samarqanddagi filiali hamda Buxoro davlat instituti o‘qituvchi-talabalari uchun qishloq xo‘jaligida zamonaviy yondashuvlar haqida maʼruzalarni o‘qishdi. Olimlar, shuningdek Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiyalar va xizmatlar AKIS markazida tajriba va axborot almashinuvi maqsadida uchrashuvlar uyushtirib, fermerlar va sohaning boshqa vakillari uchun mahorat darslarini o‘tkazdi.
Maxsus taklif etilgan maʼruzachilar ishtirokidagi seminarlar turkumini yaqinda Toshkent davlat agrar universiteti rektori etib tayinlangan qishloq xo‘jaligi vaziri Jamshid Xodjayev ochib berdi.
“Biz talabalar va o‘qituvchilarning takomillashuvi uchun universitet hayotiga sezilarli va muhim o‘zgarishlarni kiritmoqchimiz, – deya murojaat qildi Jamshid Xodjayev maʼruza ishtirokchilariga. – Shu kunlarda biz agrarchi-talabalar uchun jahonning yetakchi universitetlaridan qishloq xo‘jaligining turli yo‘nalishlarida faoliyat yuritayotgan professorlarning maʼruzalarini tashkil etdik. Maʼruzalarning mana shunday formati talabalar va pedagoglarga manzur bo‘ladi, deb umid qilaman, ularda yangi bilimlarga ega bo‘lish va ko‘plab qiziqtirgan savollarga javob olish mumkin. Biz xalqaro darajadagi mehmonlar ishtirokidagi bunday uchrashuvlarni TDAU bazasida keyinchalik ham tashkil etishda davom etamiz, shu jumladan onlayn formatda ham. Maʼruzachi olimlarning mazkur tashrifi ushbu yo‘nalishdagi ishlarimizning boshlanishi. Biz agrar bilimni yangi darajaga olib chiqishimiz kerak va bu jarayonni universitetlardan, shu jumladan mutaxassislarning yangi avlodidan boshlashimiz kerak».
Xorijiy ekspertlar O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi taklifiga binoan hamda vazirlik huzuridagi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar milliy markazi ishtirokida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 28.07.2021-yildagi PQ-5200-son “Uzumchilikni rivojlantirishda klaster tizimini joriy etish, sohaga ilg‘or texnologiyalarni jalb qilishni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish doirasida taklif etildi.
Xorijiy olimlar delegatsiyasi tarkibida irrigatsiya, uzumchilik, don-dukkakli va boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlari sohasida ilmiy izlanishlar qilgan Ralf Jorj, Georg Lukachsiy, Istvan Ipach-Sabo, Akush Molnar, Zabo Zoltan, Jens Veyn va Martino Pedrini kabi yetakchi professorlar bor.
Ma’ruzalar dasturi Qishloq xo‘jaligida bilim va innovatsiyalar markazi direktori professor Alisher To‘rayev ishtirokida ishlab chiqildi.
Ma’ruzachilar agrar sohada ta’lim olayotgan talabalar va universitet o‘qituvchilarini uzum ko‘chatlarini yetishtirishda zamonaviy texnologiyalar, uzumzorlar dizayni hamda qishloq xo‘jaligi ekinlari monitoringining o‘ziga xos xususiyatlari, shuningdek agroturizmni rivojlantirishda vino ishlab chiqaruvchilarning roli kabi bir qator mavzular bilan tanishtirib o‘tdi.
Yevropalik olimlar, shuningdek Toshkent viloyati Yuqorichirchiq tumanida joylashgan Qishloq xo‘jaligida bilim, innovatsiyalar va xizmatlar markazi (AKIS)da mahalliy mutaxassislar uchun mahorat darslarini o‘tkazdi. Tashrif dasturiga ko‘ra, ular Sabzavot, poliz ekinlari va kartoshkachilik ilmiy tadqiqot instituti tajriba stansiyasi faoliyati bilan tanishdilar.

С 20 по 25 сентября 2021 года в Узбекистане находится делегация ученых аграрной сферы из Австрии, Венгрии, Германии и Италии. Зарубежные специалисты провели лекции о современных подходах в сельхозотрасли для студентов и преподавателей Ташкентского государственного аграрного университета (ТГАУ), его филиала в Самарканде и Государственного института в Бухаре. Кроме того, ученые провели в Национальном центре знаний, инноваций и услуг AKIS встречи с узбекскими коллегами с целью обмена опытом и информацией, а также мастер-классы для фермеров и других представителей отрасли.
Серию семинаров с участием приглашенных лекторов открыл министр сельского хозяйства Жамшид Ходжаев, недавно назначенный также ректором Ташкентского государственного аграрного университета.
«Мы стремимся внести в университетскую жизнь много изменений, ощутимых и ценных для развития как студентов, так и преподавателей, — обратился Жамшид Ходжаев к участникам лекций. – В эти дни для студентов-аграриев и преподавателей мы организовали лекции профессоров ведущих университетов мира, представляющих различные области сельского хозяйства. Я надеюсь, что и студентам, и педагогам понравился такой формат лекций, где можно, узнавая много нового, задавать интересующие вопросы. Мы продолжим на базе ТГАУ дальше организовывать подобные встречи с участием гостей международного уровня, в том числе в онлайн-формате, и данный визит ученых-лекторов только первый этап нашей работы в этом направлении. Мы должны вывести агарную науку на новый уровень, и важно начать этот процесс в том числе с университетов, с нового поколения специалистов».
Зарубежные специалисты были приглашены Министерством сельского хозяйства РУ при участии подведомственного Национального центра сельскохозяйственных знаний и инноваций в рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 28.07.2021 № ПП-5200 «О дополнительных мерах по внедрению кластерной системы в развитие виноградарства, государственной поддержке привлечения передовых технологий в данную сферу».
В состав делегации зарубежных ученых вошли ведущие профессора в области ирригации, виноградарства, зерновых, бобовых и других сельскохозяйственных культур: Ральф Джордж, Георг Лукачи, Иштван Ипач-Сабо, Акуш Мольнар, Забо Золтан, Йенс Уэйн и Мартино Педрини.
Программа лекций была разработана при участии директора Национального центра сельскохозяйственных знаний и инноваций профессора Алишера Тураева.
Лекторы ознакомили студентов и преподавателей с современными технологиями выращивания саженцев винограда, рассказали об особенностях проектирования виноградников и мониторинга сельскохозяйственных культур, о роли производителей вина в развитии агротуризма.
Также зарубежные ученые провели мастер-классы для фермеров и специалистов Национального центра сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг (AKIS), расположенного в Юкори-Чирчикском районе Ташкентской области, ознакомились с деятельностью экспериментальной станции НИИ овощебахчевых культур и картофеля.