2021-yil 29-sentabr kuni agrar sohani qo‘llab-quvvatlash uchun davlat va xususiy sektor vakillarini birlashtirish maqsadida tashkil etilgan platforma doirasida Toshkent viloyati fermer-ayollari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi. Tadbir Yevropa Ittifoqi tomonidan ASK (Agriculture Support and Knowledge) loyihasi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirda “Agrar soha ayollari” uyushmasi raisi Adiba Axmadjonova, YIning O‘zbekistondagi vakolatxonasi loyihalari menejeri Danuta El Guff, YIning byudjetini qo‘llab-quvvatlash operatsiyalari, YIning byudjetni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha operatsiyalari uchun javobgar bo‘lgan bryusellik mutaxassislar Erik Dyoshenmaker va Vinsent Bigo ishtirok etdi.
«Respublikamizda bugungi kunda 6 mingga yaqin fermer xo‘jaligiga ayollar rahbarlik qilmoqda. Yevropadan maxsus ekspertlar kelib, ularning agrar sohamizga oid masalalarni o‘rganishga bo‘lgan qiziqishi, muammo va savollarning yechimini topishga bo‘lgan intilishi qishloq xo‘jaligini yanada jadal sur’atlar bilan rivojlantirishga hissa bo‘lib qo‘shiladi. Bunday tadbirlar fermer ayollarning respublika qishloq xo‘jaligi sohasiga qo‘shadigan hissasi salmog‘ining yanada oshirishda, ularning bilim saviyasini ko‘tarish, kasbiy mahorati, huquqiy savodxonligini oshirish, mehnat sharoitini yaxshilashda muhim ahamiyatga ega», — ta’kidladi “Agrar soha ayollari” uyushmasi raisi Adiba Ahmadjonova.
Muloqot doirasida chorvachilik, bog‘dorchilik va agromoliyalashtirish sohasidagi mutaxassislar mavjud muammolar va ularni hal qilish yo‘llarini muhokama qilishdi. Ishtirokchilar orasida so‘rovnoma o‘tkazilib, uning natijalari mutaxassislar tomonidan o‘rganiladigan bo‘ldi.
Tadbir so‘ngida “Agrar soha ayollari” uyushmasi vakillari ayollar eng yangi texnologiyalar haqida bilim olishlari, yetakchi mutaxassislar tajribasini o‘rganishlari, shuningdek mamlakatimizda va xorijda malaka oshirish imkoniyatiga ega bo‘lishlari uchun Fermer-ayollar akademiyasini tashkil etish taklifini kiritishdi. Ishtirokchilar tashabbusni qo‘llab-quvvatlashdi.

29 сентября 2021 года в Ташкенте прошёл диалог с женщинами-фермерами Ташкентской области в рамках платформы, созданной для объединения представителей государственного и частного секторов в поддержку аграрной сферы. Мероприятие организовано Европейским союзом в рамках проекта ASK (Agriculture Support and Knowledge) при содействии Министерства сельского хозяйства РУ и Ассоциацией «Женщины аграрной сферы».
В мероприятии приняли участие председатель Ассоциации “Женщины аграрной сферы” Адиба Ахмаджанова, менеджер проектов Представительства ЕС в Узбекистане Данута Эль Гуфф, специалисты из Брюсселя, ответственные за операции по бюджетной поддержке ЕС Эрик Дёшенмакер и Винсент Биго.
«На сегодняшний день в Узбекистане женщины управляют порядка шестью тысячами фермерскими хозяйствами. Приезд экспертов из Европы, их внимание к изучению нашей аграрной сферы и стремление найти решение для различных проблем и вопросов позволит развивать сельхозотрасль более стремительно. Такого рода мероприятия имеют важное значение для увеличения доли женщин-фермеров в сельскохозяйственном секторе, повышения их профессиональных навыков, правовых знаний и улучшения условий труда», — отметила председатель Ассоциации “Женщины аграрной сферы” Адиба Ахмаджанова.
В рамках диалога специалисты в области животноводства, садоводства и агрофинансирования обсудили существующие проблемы и возможные пути их решения. Среди участников было проведено анкетирование, результаты которого будут изучаться специалистами.
В завершение мероприятия представительницы Ассоциации “Женщины аграрной сферы” предложили создать академию для женщин-фермеров, где у них будет возможность получить знания о новейших технологиях, заручиться опытом ведущих специалистов, а также пройти повышение квалификации в стране и за границей. Участники поддержали инициативу.